Okrem blokovania ciest rozhadzovali hnoj a odpadky na verejných priestranstvách a pred vládnymi budovami. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Francúzska vláda varovala farmárov pred blokádou ciest počas Vianoc

19.12.2025, 21:40
Autor:
TASRTASR

Farmári na juhozápade Francúzska v piatok pokračovali v protestoch proti hromadnej likvidácii chovov kráv s cieľom obmedziť šírenie ochorenia nodulárna dermatitída. Blokády trvajú už viac ako týždeň.

Francúzska vláda v piatok varovala protestujúcich farmárov pred budovaním blokád na cestách počas vianočného obdobia. Minister vnútra Laurent Nuňez vyzval farmárov, aby „konali zodpovedne“ v čase, keď mnoho ľudí cestuje na dovolenku. Zástupcov farmárskych odborov v piatok prijal premiér Sébastien Lecornu, informovala agentúra AFP.

Samotní odborári nie sú jednotní v názore na blokády ciest počas Vianoc. Za ich pokračovanie sú radikálne zväzy Coordination rurale (CR) a Confédération paysanne (CP). S pozastavením tejto formy protestu súhlasia okrem iných Mladí farmári (JA), ktorí navrhujú vrátiť sa do ulíc až po Novom roku.

Líder CR Bertrand Venteau po rokovaní uviedol, že rozhodnutie o ďalších krokoch bude závisieť od miestnych odborových predákov. Zároveň vyzval farmárov, aby si na niekoľko dní „oddýchli“. „Verejnosť stojí na našej strane, nemôžeme si ju znepriateliť,“ vysvetlil.

Venteau naznačil, že existuje „záblesk nádeje“ na nájdenie riešenia začiatkom januára, ktoré by ukončilo masové utrácanie stád.

image

Brusel zaplavili traktory. Tisíce farmárov protestujú proti škrtom financií, ohrozené sú najmä veľké podniky

Vláda v piatok varovala, že nebude tolerovať nové blokády a urobí všetko potrebné, aby „Francúzi mali možnosť pokojne sa vrátiť k svojim rodinám.“ Hovorkyňa vlády Maud Bregeonová uviedla, že policajné zložky dostali pokyn zasiahnuť proti protestujúcim.

Farmári na juhozápade Francúzska v piatok pokračovali v protestoch proti hromadnej likvidácii chovov kráv s cieľom obmedziť šírenie ochorenia nodulárna dermatitída. Blokády trvajú už viac ako týždeň.

Okrem blokovania ciest rozhadzovali hnoj a odpadky na verejných priestranstvách a pred vládnymi budovami. V letovisku Le Touquet na severe Francúzska v rámci protestu pred vilu prezidenta Emmanuela Macrona umiestnili rakvu.

Okrem postoja úradov k riešeniu krízy spôsobenej nodulárnou dermatitídou, farmárov vo Francúzsku rozhnevala aj obchodná dohoda, o ktorej rokuje Európska únia a juhoamerický blok Mercosur. Jej podpísanie bolo tento týždeň odložené prinajmenšom na január.

01 - Modified: 2025-12-18 21:38:32 - Feat.: 1 - Title: Podpis dohody EÚ s Mercosurom sa odkladá, oznámila von der Leyenová 02 - Modified: 2025-12-18 15:20:45 - Feat.: 1 - Title: Počas summitu EÚ v Bruseli sa strhli vášnivé protesty: tisíce farmárov, horiace pneumatiky a rozbité okná 03 - Modified: 2025-12-18 09:28:04 - Feat.: 1 - Title: Takáč podporuje protest farmárov v Bruseli. Ich požiadavky sú kľúčové, zdôraznil 04 - Modified: 2025-12-17 21:43:00 - Feat.: 1 - Title: Šefčovič: Dohoda o ochranných opatreniach pri obchode s Mercosur chráni farmárov 05 - Modified: 2025-12-17 10:00:00 - Feat.: 0 - Title: Nový register poľnohospodárskej pôdy má priniesť poriadok, farmárske združenia hovoria o neúmernej byrokracii
01 - Modified: 2025-12-19 16:34:01 - Feat.: - Title: Francúzsko preveruje podozrenie z krádeže uránu v Nigeri. Mohol sa dostať do Ruska, vravia vyšetrovatelia 02 - Modified: 2025-12-19 13:14:55 - Feat.: - Title: Francúzsko do konca roka nedokáže schváliť rozpočet, priznal premiér Lecornu 03 - Modified: 2025-12-18 20:27:00 - Feat.: - Title: Francúzska polícia vykonala razie u ministerky kultúry, čelí obvineniam z korupcie 04 - Modified: 2025-12-18 15:17:57 - Feat.: - Title: Brusel zaplavili traktory. Tisíce farmárov protestujú proti škrtom financií, ohrozené sú najmä veľké podniky 05 - Modified: 2025-12-18 15:20:45 - Feat.: - Title: Počas summitu EÚ v Bruseli sa strhli vášnivé protesty: tisíce farmárov, horiace pneumatiky a rozbité okná
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
19. december 2025 21:41