Ľudia kráčajú počas štátom organizovaného zhromaždenia v Teheráne 4. februára 2026 pri príležitosti osláv výročia narodenia Imáma Mahdího. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Ako to vidia Iránci: chcú zmenu, ale boja sa vojny. Trump je pre nich klamár a zradca

10.02.2026, 00:00
  • Nervozita, strach aj nádej, to všetko sa teraz mieša v rozbúrených mysliach obyvateľov Iránu.
  • Väčšina z nich zúfalo túži po zmene, zároveň sa však obávajú dopadu možnej vojny s Amerikou.
  • No mnohých Iráncov, a to vrátane tých protirežimných, Trump sklamal a už mu neveria.

Iránsky režim, ktorý nedávno neváhal zmasakrovať tisíce vlastných obyvateľov, čelí 47 rokov po islamskej revolúcii neistejšej realite než kedykoľvek predtým: kríze vlastnej legitimity a vierohodnej a závažnej hrozbe vojenského útoku zvonku. Situácia je natoľko vyhrotená, že prežitie režimu už nemožno považovať za samozrejmosť.

Irán dramaticky varoval, že zaútočí na americké základne, ak USA podniknú útok.

Nad žiadnou z možností, ktoré sa vládcom v Teheráne ponúkajú, nemôžu jasať. Buď prijmú Donaldom Trumpom vnútené dohody, alebo riskujú zničenie islamskej republiky v jej dnešnej podobe.

Režim ajatolláhov sa do tejto situácie vmanévroval sám. Drvivá väčšina Iráncov však nemala najmenšiu možnosť veci akokoľvek ovplyvniť. Napriek tomu práve im sa dopad ďalšieho vývoja nevyhne, nech už sa stane čokoľvek – a môže byť pre nich dokonca drvivý. Čo si teda ľudia v takmer 95-miliónovej krajine o tom všetkom vlastne myslia?

Hoci sa rysuje možnosť, že Ir...

Tento článok je určený pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
04. jún 2026 08:29