Český premiér Andrej Babiš. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Babiš reaguje na Pavla: Summit NATO nie je pre vládu teraz témou. Účasť prezidenta nie je logická ani možná

13.04.2026, 14:45
13.04.2026, 15:23
Autor:
ČTKČTK

Český prezident Petr Pavel minulý týždeň v liste Babišovi napísal, že mieni v súlade so svojím ústavným postavením stáť na čele českej delegácie. Babiš v polovici marca povedal, že by mal na summit ísť on a minister zahraničia Petr Macinka.

Zloženie delegácie na júlový summit Severoatlantickej aliancie (NATO) v Ankare nie je pre vládu témou, pretože do jeho konania zostávajú tri mesiace. Novinárom to po dnešnom zasadnutí kabinetu povedal premiér Andrej Babiš.

Otázku nechce podľa neho vláda riešiť do rokovania ministrov zahraničných vecí a generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho 20. mája vo Švédsku.

Na summit NATO pôjde určite vládna delegácia, povedal Babiš. Nevie si predstaviť, čo by tam robil súčasne aj prezident Peter Pavel, ktorý má v úmysle delegáciou viesť. Nie je to podľa Babiša logické, ale ani možné z bezpečnostných dôvodov. Nositeľom zahraničnej politiky je navyše vláda a názory prezidenta na niektoré zahraničné otázky sa od kabinetu líšia, dodal.

image

Konflikt vlády a Hradu pokračuje: České ministerstvo obrany zakázalo publikovať rozhovor s prezidentom Pavlom

Pavel sa zatiaľ zúčastnil na všetkých summitoch NATO, ktoré sa od jeho nástupu do funkcie konali, teda v roku 2023 vo Vilniuse, vo Washingtone v roku 2024 aj vlani v Haagu.

Prezident podľa Babiša sám pripustil, že rozhodnutie o zložení delegácie patrí vláde. "Určite mu (prezidentovi v ceste) brániť nebudeme, určite sa vráti k názoru, čo povedal 4. apríla, že rozhodne vláda," povedal.

Prezident Petr Pavel minulý týždeň v liste Babišovi napísal, že mieni v súlade so svojím ústavným postavením stáť na čele českej delegácie. Babiš v polovici marca povedal, že by mal na summit ísť on a minister zahraničia Petr Macinka. Dnes uviedol, že nemá v úmysle si s prezidentom vymieňať názory na ústavu cez médiá.

Prezident má podľa neho zvláštny zvyk volať mu na dovolenke, pričom tentoraz to malo byť minútu pred zverejnením listu. "Je to nejaký spôsob komunikácie, ja k tomu nehovorím nič," vyhlásil Babiš. Doplnil, že od svojho nástupu robí všetko pre dobré vzťahy s Hradom.

Ostré výpady Macinku voči hlave štátu podľa Babiša vychádzajú z toho, že Motoristi nerozchodili odmietnutie vymenovať za ministra Filipa Turka. Česko to podľa Babiša v cudzine nepoškodzuje. "Myslím, že v zahraničí to nikto nerieši, je to lokálna vec," dodal.

Macinka predtým uviedol, že by na summit prezident reprezentujúci podľa neho opozíciu nemal jazdiť a Česko majú reprezentovať zástupcovia vlády. Poslanec Filip Turek v nedeľu v televízii CNN Prima News pripustil, že Macinkov postoj súvisí s nevymenovaním Turka za ministra.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
04. jún 2026 03:06