Ilustračná snímka. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Izrael v Gaze od podpísania prímeria zabil vyše 750 Palestínčanov, uviedli zdravotníci

20.04.2026, 22:42
Autor:
ČTKČTK

Izraelské jednotky majú pod kontrolou vyľudnenú zónu, ktorá tvorí viac ako polovicu Gazy, zatiaľ čo Hamas ovláda zostávajúci úzky pobrežný pás.

Izraelská armáda dnes v dvoch oddelených útokoch zabila v Pásme Gazy najmenej dvoch Palestínčanov, uviedli podľa agentúry Reuters miestni zdravotníci.

Teroristické hnutie Hamas sa dnes podľa svedkov stretlo s palestínskymi milíciami, ktoré označuje za izraelských kolaborantov. Izraelská armáda sa k žiadnemu z incidentov okamžite nevyjadrila.

Od podpísania prímeria vlani v októbri Izrael podľa zdravotníkov zabil viac ako 750 palestínskych obyvateľov.

image

Americká delegácia na vysokej úrovni je na ceste na rozhovory s Iránom, oznámil Trump

Záchranári podľa Reuters uviedli, že pri izraelskom leteckom údere v tábore Burajdž v strednej časti okupovanej enklávy zahynul jeden muž, zatiaľ čo pri ďalšom útoku v Gaze zahynula jedna osoba a ďalší boli zranení.

Ide o najnovší incident v pokračujúcom porušovaní prímeria. Nový regionálny konflikt rozpútaný izraelsko-americkými útokmi na Irán však zastrel dohodu medzi Izraelom a Hamásom, ktorej následné kroky mali okrem iného zabezpečiť odzbrojenie palestínskeho hnutia a stiahnutie izraelskej armády z okupovanej enklávy.

Izraelské jednotky majú teraz pod kontrolou vyľudnenú zónu, ktorá tvorí viac ako polovicu Gazy, zatiaľ čo Hamas ovláda zostávajúci úzky pobrežný pás.

Izrael a Hamas sa navzájom obviňujú z porušovania prímeria. Podľa tamojších zdravotníkov bolo od nadobudnutia platnosti dohody o prímerí zabitých viac ako 750 Palestínčanov, zatiaľ čo Izrael podľa Reuters tvrdí, že ozbrojenci zabili štyroch jeho vojakov.

Obyvatelia Gazy dnes podľa Reuters upozornili, že východne od Chán Júnisu došlo k stretom medzi hnutím Hamas a palestínskymi ozbrojenými milíciami podporovanými Izraelom. K incidentu sa podľa Reuters nevyjadrila ani jedna strana.

Vojna v Pásme Gazy sa začala 7. októbra 2023 útokom ozbrojencov z hnutia Hamas na Izrael, pri ktorom bolo zabitých 1200 ľudí a ďalších 251 unesených.

image

Izraelský vojak na juhu Libanonu zničil sochu Ježiša, Netanjahu to odsúdil

Väčšinu z nich Hamas prepustil pri dvoch prímeriach sprostredkovaných Katarom, Egyptom a Spojenými štátmi. Izraelská armáda od októbra 2023 zabila v Pásme Gazy vyše 65 300 Palestínčanov, z ktorých približne 83 percent boli podľa denníka The Guardian civilisti.

Vládu oslabeného Hamasu nad Gazou čoraz viac ohrozovali skupiny, s ktorými hnutia súperia dlhodobo a ktoré sú často spojené s rodinnými klanami.

Ozbrojené milície sú podľa Reuters zatiaľ malé a pôsobia iba lokálne, môžu však skomplikovať snahy o stabilizáciu a zjednotenie rozdelenej a rozvrátenej enklávy.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa minulý rok nechal počuť, že Izrael vyzbrojuje klany, ktoré sa stavajú proti Hamasu bez toho, aby ich menoval.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
26. jún 2026 18:19