Americký prezident Donald Trump. FOTO: Reuters
StoryEditor

Kompromisy urobí Putin aj Zelenskyj, ich osobné stretnutie by bolo skvelé, povedal Trump

04.06.2026, 23:02
Autor:
ČTKČTK

Vladimir Putin dnes povedal, že šéf Bieleho domu, ktorý sa snaží mierové riešenie vojny na Ukrajine sprostredkovať, požiadal Rusko o kompromis.

Ruský prezident Vladimir Putin aj jeho ukrajinský náprotivok Volodymyr Zelenskyj urobia kompromisy, vyhlásil dnes americký prezident Donald Trump v Oválnej pracovni. Bolo by podľa neho skvelé, keby sa lídri Ukrajiny a Ruska osobne stretli.

Putin dnes povedal, že šéf Bieleho domu, ktorý sa snaží mierové riešenie vojny na Ukrajine sprostredkovať, požiadal Rusko o kompromis. Moskva je k takémuto kroku pripravená, ale kompromis musí urobiť aj Kyjev, poznamenal šéf Kremľa.

image

Zelenskyj potvrdil záväzok Ukrajiny v súvislosti s rokovaniami o vstupe do EÚ. Ďalší krok je na Únii, tvrdí

"Obaja urobia kompromisy, ktoré som navrhol. Viete, hrali sme v tom veľkú úlohu," povedal Trump novinárom. Odmietol však spresniť, o aké kompromisy by mohlo ísť.

Trump tvrdil, že vojnu na Ukrajine ukončí do jedného dňa od nástupu do Bieleho domu vlani v januári. Odvtedy naliehal na obe strany, aby vojnu ukončili. V posledných mesiacoch sa však jeho pozornosť upínala predovšetkým k vojne s Iránom, ktorú USA spolu s Izraelom rozpútali na konci februára.

image

Putin chce silnejšiu protivzdušnú obranu. Ukrajine opäť hrozí útokmi hypersonickou strelou Orešnik

Putin dnes uviedol, že Rusko môže ovládnuť Donbas a zároveň dosiahnuť mierovú dohodu s Ukrajinou. Zelenskyj dnes zároveň v otvorenom liste adresovanom Putinovi napísal, že Rusko tento rok neovládne ukrajinskú Doneckú oblasť. Vyzval ho na ukončenie piaty rok trvajúcej ruskej invázie na Ukrajinu a navrhol, aby sa spolu stretli

Ukrajina je podľa svojho prezidenta pripravená počas rokovaní dodržiavať prímerie, ktoré by mohli monitorovať Spojené štáty. Podľa Putina však nie je potrebné kvôli rokovaniam zastaviť boje. Šéf Kremľa tiež spochybnil pripravenosť Kyjeva ku kompromisom.

Vojnu na Ukrajine, ktorú Rusko označuje ako špeciálnu vojenskú operáciu a ktorá je najväčším ozbrojeným stretom v Európe od konca druhej svetovej vojny, dnes Putin nazval lokálnou ukrajinskou krízou.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
04. jún 2026 23:22