Abú Zabí a Dubaj boli častými terčmi iránskych útokov v prvých týždňoch vojny. FOTO: Reuters
StoryEditor

Spojené arabské emiráty vyplatili Iránu tri miliardy dolárov, aby prestal útočiť, píše Reuters

12.06.2026, 22:48
Autor:
ČTKČTK

Abú Zabí a Dubaj boli častými terčmi iránskych útokov v prvých týždňoch vojny, čo viedlo k vážnemu narušeniu leteckej prevádzky.

Spojené arabské emiráty vyplatili Iránu v nedávnej dobe tri miliardy dolárov. Píše to dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na viaceré svoje zdroje.

Podľa nej sa SAE zaviazali odovzdať Teheránu celkovo desať až dvadsať miliárd dolárov. Podľa dvoch zdrojov Spojené arabské emiráty súhlasili s platbami, aby Irán prestal útočiť na Abú Zabí, Dubaj a ďalšie časti jeho územia.

Podľa Reuters nie je jasné, či vyplatené miliardy dolárov pochádzajú z financií SAE či z účtov, ktoré banky Spojených arabských emirátov zmrazili Teheránu kvôli americkým sankciám. Dubaj bola dlho kľúčovým centrom pre finančné operácie iránskeho režimu.

Vyplatenie prostriedkov mohlo súvisieť s rokovaniami o zastavení vojny medzi Iránom a Spojenými štátmi, píše Reuters.

Vyplatenie vojnových reparácií či uvoľnenie zmrazených aktív patrili medzi požiadavky Iránu na uzavretie dohody. Washington však reparácie odmietol a podľa posledných informácií súhlasí len s postupným uvoľňovaním zmrazených financií v nadväznosti na plnenie bilaterálnej zmluvy.

Jeden zdroj agentúre Reuters povedal, že platby mohli súvisieť so snahou SAE si zabezpečiť bezpečnosť. Abú Zabí a Dubaj boli častými terčmi iránskych útokov v prvých týždňoch vojny, čo okrem iného viedlo k vážnemu narušeniu leteckej prevádzky a spochybneniu povesti oboch miest ako bezpečného miesta pre podnikateľov a investorov.

Reuters poukazuje, že Irán naposledy podnikol útok na SAE 4. mája. Arabskému štátu sa tak vyhli iránske údery zo začiatku júna, ktoré zasiahli napríklad Kuvajt či Bahrajn.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
12. jún 2026 22:49