19.05.2017, 10:54

Ronald Reagan pláva za Kimom. USA poslali k Severnej Kórei ďalšiu lietadlovú loď

USS Ronald Reagan patrí do triedy Nimitz, tá tvorí chrbticu globálnej vojenskej moci USA.

Ronald Reagan pláva za Kimom. USA poslali k Severnej Kórei ďalšiu lietadlovú loď
Zdroj: Flickr/Naval Surface Warriors

Spojené štáty vyslali do oblasti Kórejského polostrova lietadlovú loď USS Ronald Reagan, v súčasnej dobe tu už pôsobí USS Carl Vinson. S odvolaním sa na americké námorníctvo o tom v noci na piatok informovala spravodajská stanica CNN.

Reagana čaká séria cvičení

Obe plavidlá budú v regióne, kde kvôli raketovým a jadrovým aktivitám KĽDR panuje zvýšené napätie, vykonávať spoločné cvičenia. Predpokladá sa tiež, že loď Reagan nakoniec Vinsona v jeho misii pri Kórejskom polostrove vystrieda.

"V nadväznosti na dlhodobú údržbu v prístave sa pred ďalšími akciami musíme uistiť, že Ronald Reagan a zvyšok jeho údernej skupiny náležite spolupracujú," uviedol vo vyhlásení kontraadmirála Charles Williams. Námorníctvo už skôr uviedlo, že opravné a udržiavacie práce na základni v japonskej Jokosuce po nešpecifikovaných komplikáciách skončili a že loď v utorok vyplávala z prístavu.

Pri Kórejskom polostrove čaká Reagana séria cvičení, ktoré sa zamerajú predovšetkým na vzlety a pristátia lietadiel. Obe jadrové lietadlové lode, Reagan aj Vinson, patria do triedy Nimitz, tá tvorí chrbticu globálnej vojenskej moci USA.

Soul chce zase hovoriť s Kimom

Juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie vo štvrtok uviedlo, že by v zásade uvítalo obnovenie komunikácie so Severnou Kóreou. Stanovisko zrejme súvisí s politikou nového juhokórejského prezidenta Mun Če-ina, ktorý voči Pchjongjangu hodlá uplatňovať sankcie aj dialóg, napísala agentúra Reuters.

"Jednoducho povedané si želáme, aby komunikačné kanály medzi Južnou a Severnou Kóreou boli otvorené. Ministerstvo pre zjednotenie sa touto otázkou zaoberalo, ale zatiaľ o ničom nerozhodlo," povedal hovorca juhokórejského ministerstva pre zjednotenie.

Dodal, že pracovníci juhokórejských úradov pravidelne navštevujú komunikačnú stanicu v Pchanmundžome na hranici s KĽDR a kontrolujú, či sa im s KĽDR podarilo nadviazať spojenie.

Južná Kórea a KĽDR prestali komunikovať vo februári 2016 krátko potom, čo Pchjongjang podnikol jadrový test a Južná Kórea v reakcii na to uzavrela priemyselnú zónu Kesong, ktorú do tej doby oba štáty prevádzkovali spoločne.

Severná Kórea je technicky stále vo vojnovom stave so svojím južným susedom, pretože kórejská vojna z rokov 1950 až 1953 skončila prímerím, a nie mierovou zmluvou. KĽDR sa pravidelne vyhráža Južnej Kórei aj Spojeným štátom zničením.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.