Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v pondelok rozhodne, či sa zúčastní alebo nezúčastní medzinárodnej konferencie o povojnovej obnove Ukrajiny v Gdansku, oznámil dnes šéf ukrajinskej diplomacie Andrij Sybiha podľa agentúry Interfax-ukrajina. Konferencia sa má začať v utorok, na kedy sa plánovala Zelenského účasť.
Ale v piatok sa poľský prezident Karol Nawrocki rozhodol odobrať Zelenskému najvyššie poľské vyznamenanie kvôli historickému sporu. Poľský premiér Donald Tusk dnes označil konflikt za strategickú chybu.
Strategická chyba
"Zapojenie politikov v Poľsku a na Ukrajine do konfliktu je strategická chyba, ktorá poškodí obe strany: z obchodného hľadiska, geopoliticky aj z hľadiska reputácie. A v politike, ako vieme, je chyba horšia ako zločin," napísal Tusk na platforme X.
Tusk ešte skôr napísal, že spor medzi Poľskom a Ukrajinou teší ruského prezidenta Vladimira Putina a šokuje spojencov.
Jadrom sporu je Zelenského dekrét, ktorým pridelil jednotke ukrajinských špeciálnych síl za jej úspechy v terajšej vojne proti Rusku označenie Hrdinovia Ukrajinskej povstaleckej armády.
To vyvolalo v Poľsku pobúrenie, pretože nacionalisti z UPA sa počas druhej svetovej vojny podieľali na masakroch Poliakov. Ukrajinci však v súčasnosti, keď sa bránia ruskej agresii, vnímajú príslušníkov UPA predovšetkým ako bojovníkov za slobodu a nezávislosť svojej vlasti.
Rad bielej orlice
"Verili sme, že Rad bielej orlice bol v roku 2023 udelený ukrajinskému ľudu a našej armáde. Tak to vtedy bolo povedané. Dnes som rád poslal prezidentovi Poľska," napísal v sobotu Zelenskyj na sociálnej sieti, kde tiež zverejnil snímky ocenenia s vyplneným poštovým doručovacím lístkom.
"Ak veria, že tento zvláštny symbol môže zostať (ruskej cárovnej) Kataríne Veľkej, (talianskemu fašistickému diktátorovi) Benitovi Mussolinimu a (bývalému nemeckému kancelárovi a Putinovmu priateľovi) Gerhardovi Schröderovi, potom s tým na Ukrajine nebudeme polemizovať," dodal.
Na znak solidarity s prezidentom vrátili poľské vyznamenania ďalší ukrajinskí predstavitelia.
"Čas mlčania skončil," vyhlásil dnes Sybiha v ukrajinskej televízii a sľúbil, že Kyjev odpovie na akty nepriateľstva a pohŕdania. Nawrockého označil za "ničiteľa", ktorý žne ovácie v Moskve.
"Vyzývame Poliakov k umiernenosti a diplomacii. Sme otvorení politickému dialógu," dodal podľa portálu RBK-Ukrajina.
