Rusko dnes nemá veľa dôvodov na úsmev. Postup na fronte sa zasekol, v regiónoch sa šíri nedostatok benzínu, ukrajinské drony odrezali Krym od zásobovania a masívne nálety na moskovskú rafinériu z minulého týždňa ukázali, že režim už neodkáže ochrániť ani hlavné mesto.
A predsa jeho najvyšší predstavitelia sršia škodoradostnou radosťou. Dôvodom je takzvaná „vojna vyznamenaní“ čiže eskalujúci spor medzi Poľskom a Ukrajinou o krvavé kapitoly spoločnej histórie, ktorá vyvrcholila odobratím poľského najvyššieho štátneho ocenenia, Rádu bielej orlice, ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému.
Moskva v tom vidí prísľub, že západná verejnosť konečne začne počúvať jej argumenty o nutnej denacifikácii Ukrajiny: zatiaľ čo európski lídri ako Merz, Macron a Starmer sú ochotní nad jej radikálnym nacionalizmom prižmúriť oči, spor s Poľskom odhaľuje pravú povahu „kyjevskej junty“.
„Zelenskyj svojím demonštratívnym obdivom k Hitlerovým prisluhovačom zodpovedným za masové vraždy Poliakov a Židov vyzýva na súboj antifašistické dedičstvo celej Európy,“ napísal na Telegram vplyvný ruský senátor Alexej Puškov.
"Ukrajina hlasno deklarovala svoj záväzok oslavovať ukrajinských nacistov, ktorí spolupracovali s Hitlerom, a to nielen vo vnútri krajiny, ale aj na svetovej scéne. Obvinenie Ukrajiny z neonacizmu zo strany Ruska získava nové dôkazy a naše argumenty nových priaznivcov," dodáva známy moderátor a politik vládnucej strany Jednotné Rusko, ktorý kedysi písal prejavy pre Michaila Gorbačova.
Zmierenie? Zabudnite
V článku sa ešte dočítate:
- Prečo Moskva oslavuje poľsko-ukrajinský spor,
- Ako Zelenskyj reagoval na odobratie vyznamenania,
- Prečo Nawrocki pritvrdil voči Ukrajine,
- Ako môže spor zasiahnuť európsku integráciu.
Dostupné pre predplatiteľov ![]()
Zostáva vám 70% na dočítanie.