Ukrajina odoláva ruskému náporu na fronte vďaka zoceleným vojakom, ktorí bojujú už od začiatku plnohodnotnej vojny či dokonca ešte dlhšie. Ich dlhé zotrvávanie však ukazuje na personálny problém ukrajinskej armády.
Kyjev chce problém riešiť vojenskou reformou, ktorá by umožnila týmto príslušníkom armády aspoň na čas sa z bojov vzdialiť. Samotní ukrajinskí vojaci sa však k nej vyjadrujú skepticky.
Podporučík Ihor Vizyrenko, ktorý je na bojisku od začiatku vojny, zostáva, aby chránil svoju rodinu. Svoju trojročnú dcéru vidí len dvakrát za rok, keď má pätnásťdňovú priepustku. „Som unavený, ale chcem to dokončiť.“
Člen ukrajinskej pechoty Oleksij Mychajlov zo 128. samostatnej horskej útočnej brigády dokonca strávil na frontovej línii 343 dní, podľa jeho jednotky je to jedno z najdlhších bojových nasadení v ukrajinských ozbrojených silách. V jednom okamihu mal možnosť bojisko opustiť, ale pre nedostatok ľudí sa rozhodol zostať.
„Moja rota má podstav, rovnako ako všetky ostatné, a z tých, ktorí tu sú, je zhruba polovica vo vekovej kategórii nad 50 rokov,“ vysvetlil Mychajlov. „V ideálnom prípade by pešiak strávil mesiac v bojovej službe a mesiac zotavovaním v dedine v tyle frontu. Za súčasných podmienok je to však pre nedostatok ľudí úplne nerealistické.“
Sú známe aj ďalšie prípady neúmerne dlho slúžiacich vojakov. Nadporučík Ivan Kavun, veliteľ guľometnej čaty 30. mechanizovanej brigády, strávil podľa svojej jednotky na frontovej línii 486 dní.
Problémy s mobilizáciou
V článku sa ešte dočítate:
- Prečo vojaci ostávajú na fronte stovky dní,
- Ako má fungovať čiastočná demobilizácia,
- Prečo vojaci pochybujú o nových zmluvách,
- Koľko ľudí sa má vyhýbať náboru.
Dostupné pre predplatiteľov ![]()
Zostáva vám 55% na dočítanie.