Izraelské letectvo dnes zhodilo nad juholibanonským mestom Mansúrí letáky vyzývajúce obyvateľov na odchod, uviedla s odvolaním sa na libanonské médiá agentúra Reuters.
Ide podľa nej o prvú takúto výzvu od vyhlásenia súčasného prímeria, ktoré sa ale nedodržiava. Izrael sa podľa serveru The Times of Israel (ToI) k informácii bezprostredne nevyjadril.
Izraelská armáda nedávno mesto zahrnula do zóny, ktorú na juhu Libanonu okupuje, oznámil agentúre zdroj z libanonskej armády. Poľnohospodári podľa neho do mesta a jeho okolia zatiaľ dochádzali bez toho, aby v ňom so svojimi rodinami trvalo žili, lebo odtiaľ boli nútene vysídlení.
Izrael v marci tohto roku v reakcii na raketové a dronové útoky hnutia Hizballáh začal pravidelné intenzívne vzdušné údery v rôznych častiach Libanonu vrátane Bejrútu, pri ktorých podľa stredajších údajov libanonského ministerstva zdravotníctva zahynulo najmenej 4211 ľudí vrátane civilistov.
Izraelská armáda tiež uskutočnila pozemnú inváziu do južného Libanonu, kde teraz okupuje rozsiahle oblasti, z ktorých bolo miestne obyvateľstvo nútene vysidlené. Libanonská vláda opakovane Izrael kritizovala za systematické ničenie celých juholibanonských dedín v prihraničí.
Od minulého piatka platí v oblasti prímeria. Izrael tento týždeň vykonal v južnom Libanone niekoľko vzdušných úderov, pri ktorých zahynuli ľudia.