Iránske revolučné gardy oznámili, že v reakcii na americký útok napadli vojenské základne Spojených štátov v regióne. V noci na dnes o tom informovala agentúra AFP.
Americká armáda v piatok vykonala nové údery na ciele v Iráne v reakcii na štvrtkový iránsky útok na obchodnú loď v Hormuzskom prielive.
Vojnu, ktorú USA a Izrael proti Iránu začali vo februári, zastavilo prímerie. V polovici júna Washington s Teheránom podpísali takzvané memorandum o porozumení, ktorým si stanovili 60 dní na dojednanie konečnej mierovej dohody. Dokument tiež počíta s obnovením voľnej plavby v Hormuzskom prielive, ktorý je kľúčový pre vývoz ropy a plynu z krajín Perzského zálivu.
Americký prezident Donald Trump predtým napísal, že Irán vo štvrtok zaútočil na loď štyrmi dronmi, pričom tri z nich zničili americké sily, jeden ale plavidlo zasiahol. K útoku sa Teherán priamo neprihlásil.
Viceprezident USA J. D. Vance v piatok po americkom útoku označovanom ako odvetný oznámil, že na násilie sa odpovie násilím. "Ak majú výhrady k tomu, ako sa memorandum o porozumení uplatňuje, môžu zdvihnúť telefón," povedal Vance podľa AP.
Oblastné veliteľstvo amerických ozbrojených síl CENTCOM vo vyhlásení oznámilo, že útok na Irán mieril na stanovište rakiet a dronov a tiež na radarové stanice na pobreží. Trump krátko pred odvetným úderom uviedol, že sa mu nepáči, že Iránci podnikli útoky na obchodné plavidlo, hoci existujúce mierové rozhovory označil za dobré. "Sú trochu divní," uviedol.
