Na juhu Iránu podľa vládnych médií boli počuť výbuchy, uviedla dnes neskoro večer agentúra Reuters. Podľa oficiálnych médií niekoľko striel zasiahlo telekomunikačnú vežu.
Nové údery na Irán krátko pred polnocou oznámilo americké veliteľstvo vojenských síl CENTCOM a neskôr aj americký prezident Donald Trump. Iránu v príspevku na sieti Truth Social pohrozil obnovením bojov. Irán v reakcii na údery v noci zaútočil na Kuvajt a Bahrajn s využitím rakiet aj dronov.
Porušenie prímeria
Podľa amerického veliteľstva údery reagujú na predchádzajúci útok Iránu na obchodnú loď v Hormuzskom prielive, ktorý sa stal podľa americkej armády v sobotu.
"Americké vojenské lietadlá zasiahli iránsku vojenskú sledovaciu infraštruktúru, komunikačné systémy, objekty protivzdušnej obrany, sklady dronov a kapacity na pokladanie mín," uviedlo veliteľstvo.
Trump uviedol, že americké letectvo udrelo na Irán kvôli novému porušeniu prímeria zo strany Iránu. "Možno sa dostaneme do situácie, keď už nebude môcť byť rozumní a budeme donútení vojensky dokončiť prácu, ktorú sme veľmi úspešne začali. Ak sa to stane, Iránska islamská republika prestane existovať," uviedol Trump na svojej sieti.
Iránska odveta
Kuvajt v noci na dnes ohlásil, že čelí útokom nepriateľských rakiet a dronov, napísali agentúry AFP a Reuters. Podľa Reuters bol vyhlásený protivzdušný poplach aj v Bahrajne. Iránske revolučné gardy o niečo neskôr potvrdili, že na obe krajiny zaútočili v reakcii na posledné americké údery.
Iránske revolučné gardy podľa agentúry Reuters uviedli, že na Kuvajt a Bahrajn zaútočili za použitia dronov a rakiet. Poukázali práve na posledné americké údery, ktoré podľa nich porušili júnovú dohodu medzi USA a Iránom.
Jej porušovanie "povedie k zastaveniu všetkých diplomatických snáh", uviedli iránske revolučné gardy. Uviedli tiež, že odpovedia na všetky nové údery proti Iránu a že americké základne v regióne "zažijú peklo v najbližších dňoch".
Nemenovaný americký činiteľ agentúre Reuters povedal, že iránske údery nespôsobili na amerických základniach v regióne obete. Ani škody sa zatiaľ nejavia ako rozsiahle.
Memorandum o porozumení
Irán na Kuvajt, Bahrajn aj ďalšie arabské štáty v regióne v uplynulých mesiacoch útočil v odvete za americké údery. Teherán to odôvodňoval tým, že tieto štáty hostia americké základne používané na agresiu proti iránskemu územiu. Údery zasiahli podľa médií americké základne, spôsobili však aj množstvo obetí medzi civilistami.
Iránske revolučné gardy oznámili údery na americké základne v regióne aj v noci z piatku na sobotu v reakcii na predchádzajúce americké útoky. Tie americká armáda odôvodnila predchádzajúcim štvrtkovým iránskym útokom na nákladnú loď v Hormuzskom prielive.
Vojnu, ktorú USA a Izrael proti Iránu začali vo februári, zastavilo prímerie. V polovici júna Washington s Teheránom podpísali takzvané memorandum o porozumení, ktorým si stanovili 60 dní na dojednanie konečnej mierovej dohody.
Dokument tiež počíta s obnovením voľnej plavby v Hormuzskom prielive, ktorý je kľúčový pre vývoz ropy a plynu z krajín Perzského zálivu.