Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.05.2017, 11:30

Africký Stalin v bezpečí oslávi osemdesiatku. Na rukách má krv desaťtisícov

A to aj napriek tomu, že bol v roku 2008 odsúdený na trest smrti.

Africký Stalin v bezpečí oslávi osemdesiatku. Na rukách má krv desaťtisícov
Zdroj: he.wikipedia

Etiópsky politik, marxistická hlava štátu z rokov 1977-1991 Mengistu Haile Mariam oslávi 21. mája osemdesiatiny. Počas jeho vlády bolo popravených 50 000 až 200 000 ľudí a ďalší asi milión zomrel od hladu.

Zvrhli cisára

Mengistu, ktorý bol prezývaný Africký Stalin či Červený Negus (kráľ kráľov), bol spolu s ďalšími viac než šesťdesiatimi predstaviteľmi svojej vlády súdený od decembra 1994 za podiel na desiatkach tisíc mŕtvych počas obdobia tzv. červeného teroru v rokoch 1977-1978.

V roku 2006 bol Mengistu uznaný vinným z genocídy, vrážd a zločinov proti ľudskosti, o rok neskôr bol v neprítomnosti odsúdený na doživotie, v roku 2008 ho Najvyšší súd odsúdil na trest smrti.

Niekdajší obľúbenec komunistických krajín (v roku 1987 dostal čs. Rád bieleho leva, jeho vzorom bol kubánsky vodca Fidel Castro) sa ale trestu báť nemusí: od roku 1991 žije ako politický exulant v Zimbabwe, ktoré ho vydať nemieni.

Mengistu vstúpil v mladosti do armády a v roku 1966 absolvoval vojenskú akadémiu. Skupina radikálnych vojakov, na čele ktorej stál, zvrhla v septembri 1974 režim vtedajšieho cisára Haileho Selassieho I.

Rozpútal "červený teror"

Moc prevzala Dočasná vojenská správna rada (Derg), ktorá zrušila parlament a ústavu a popravila 68 vysokých úradníkov cisárstva vrátane nástupcu trónu, dvoch premiérov, 15 ministrov či 18 generálov. Bývalý cisár o rok neskôr za nejasných okolností zomrel vo väzení. Derg nato znárodnil všetok priemysel aj pôdu v krajine.

Mengistu sa v ďalších rokoch neľútostne vysporiadal so svojimi konkurentmi v Derg a vo februári 1977 stál na čele Etiópie. Vzápätí rozpútal kampaň proti ďalším marxistickým frakciám v krajine ("červený teror").

Státisíce obetí si vyžiadali občianskej vojny proti povstalcom v provincii Eritrea aj v ďalších provinciách na severe a juhu krajiny. 25 000 civilistov bolo zabitých počas somálskej agresie v etiópskom Ogadene a najmenej milión zomrel pri hladomore v 80. rokoch.

Režim plukovníka Mengistua bol zvrhnutý v máji 1991 povstalcami z Etiópskeho ľudového revolučného demokratického frontu (EPRDF).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.