Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.05.2017, 07:51

Choleru v Jemene sa nedarí zastaviť, varujú zdravotníci. Zahynulo už najmenej 315 ľudí

Jemen, najchudobnejšia krajina arabského sveta, zažíva druhú epidémiu cholery od októbra 2016.

Choleru v Jemene sa nedarí zastaviť, varujú zdravotníci. Zahynulo už najmenej 315 ľudí
Zdroj: Reuters

Najnovšia epidémia cholery v občianskou vojnou zmietanom Jemene si od 27. apríla vyžiadala v 19 provinciách najmenej 315 obetí. U ďalších vyše 29 300 osôb existuje podozrenie na infikovanie pôvodcom tohto nebezpečného infekčného ochorenia, informovala v nedeľu Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Šírenie choroby sa zatiaľ nedarí zastaviť. Pred dvoma dňami bolo hlásených približne 250 úmrtí a 23 400 podozrivých prípadov, pripomenula agentúra DPA.

Infekcia spôsobená baktériou Vibrio cholerae vyvoláva silnú hnačku a vracanie a bez primeraného prísunu tekutín môže v priebehu niekoľkých hodín spôsobiť smrť. Jej prenášačom býva najčastejšie kontaminovaná pitná voda a potraviny, najmä tepelne nespracované morské živočíchy. WHO v tejto súvislosti varovala, že ak sa mimoriadna situácia v Jemene nebude neodkladne riešiť, v najbližších šiestich mesiacoch by mohlo ochorieť štvrť milióna ľudí.

Jemen, najchudobnejšia krajina arabského sveta, zažíva druhú epidémiu cholery od októbra 2016. Už viac ako dva roky ňou zmieta konflikt medzi vládou podporovanou Saudskou Arábiou a povstalcami z radov húsíov, ktorým pomáha Irán. Choroba sa rýchlo šíri aj v povstalcami kontrolovanom hlavnom meste Saná, kde preto vyhlásili stav núdze.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.