Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.05.2017, 11:22

Po nákladnej aj osobná doprava. Ukrajina chce zrušiť železničné spojenie do Ruska

Ukrajina už prerušila do Ruska aj nákladnú železničnú dopravu. Stalo sa tak v rámci nových sankcií, ktoré vláda voči Moskve zaviedla 16. mája.

Po nákladnej aj osobná doprava. Ukrajina chce zrušiť železničné spojenie do Ruska
Zdroj: Reuters

Ukrajinská vláda chce údajne prerušiť železničné spojenie do Ruska. Informoval o tom dnes ruský denník Kommersant s odvolaním sa na vlastný zdroj blízky Kyjevu. Dôvodom je vraj odmietnutie ruských železničných dráh zrušiť spojenie do vojnovej zóny na východe Ukrajiny. Ruské dráhy tak podľa ukrajinských orgánov porušujú územnú celistvosť krajiny.

Ukrajinská štátna železničná spoločnosť Ukrzaliznycja informáciu denníka nepotvrdila, ale ani nevyvrátila. Bývalý zástupca ukrajinského ministra pre dopravu Oleksandr Kava uviedol, že spoločnosť za posledný rok zaznamenala pokles železničných spojov do Ruska až o 60 percent. Prepravila napriek tomu takmer dva milióny cestujúcich.

"Dopravné spojenie je pre Ukrajinu veľmi výhodné, pretože ho zabezpečuje ukrajinská spoločnosť. Cena lístka je až štyrikrát vyššia než vnútroštátne cestovné. A aj napriek tomu, že sa kapacita vlaku nenaplní, spoje do Ruska sú pre Ukrzaliznycju výhodné," povedal Kava.

V súčasnej dobe ruské železničné spoločnosti spojenie na Ukrajinu neposkytujú. Po udalostiach v roku 2014 boli nútené počet spojov najskôr výrazne znížiť a následne zrušiť úplne.

Z prípadného prerušenia spojenia Ukrzaliznycji tak budú ťažiť súkromí autodopravcovia, ktorí poskytujú prepravu do Ruska z miest na hraniciach. Polepší si aj bieloruská letecká spoločnosť Belavia, ktorá v súčasnosti ponúka lety na trase Kyjev-Minsk-Moskva.

Bieloruské aerolinky prepravu z Ukrajiny do Ruska spustili, keď ukrajinské orgány priame lety na tejto trase v novembri 2015 zakázali. Za minulý rok prepravila Belavia milión ľudí, od začiatku roka sa potom počet cestujúcich zvýšil až o 30 percent. Spoločnosť preto plánuje kapacitu letov zvýšiť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.