Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.05.2017, 18:28

Vyťahovali klince z detských tvárí, teraz dostanú dvaja manchesterskí bezdomovci peniaze aj bývanie

Pri teroristickom útoku v Manchestri ľuďom pomáhali nielen profesionálne záchranárske tímy, ale aj dvaja muži bez domova.

Vyťahovali klince z detských tvárí, teraz dostanú dvaja manchesterskí bezdomovci peniaze aj bývanie
Zdroj: Twitter/okdiario

Jeden si tým vyslúžil tisíce libier od darcov v crowdfundingovej kampani a prepojenie so svojou matkou. Druhému zase sľúbil polročné bývanie zadarmo spolumajiteľ futbalového klubu West Ham United.

Z útrob manchesterskej arény, ktorá hostí veľké koncerty, sa v pondelok večer nečakane ozvala ohlušujúca rana. Stephen Jones, ktorý žije na ulici, spozornel, a keď začali v panike vybiehať ľudia, priskočil im ihneď na pomoc.

"Zomrela mi v náručí"

"Že som bezdomovec, neznamená, že nemám srdce. Bol to inštinkt ísť a pomôcť ľuďom, ktorí ju potrebovali. Bolo tam veľa zakrvavených detí, ktoré kričali a plakali," popisoval v rozhovore pre britskú televíziu ITV tridsaťpäťročný Jones.

"Museli sme vyťahovať klince z ich rúk. Jedno dievčatko ich malo zapichnuté aj v tvári," opísal. "Nemohol by som sám so sebou žiť, keby som jednoducho odišiel," dodal Jones.

Jones nebol sám. "Naozajstným hrdinom" britské médiá nazývajú aj Chrisa Parkera, ktorý je podobne ako Jones bez domova. Podľa denníka The Independent tridsaťtriročný Parker žiadal v čase výbuchu odchádzajúcich návštevníkov koncertu Ariany Grande, či by mu nedali pár drobných. Tlaková vlna ho zrazila k zemi, napriek tomu sa hneď vybral pomôcť zraneným.

"Všetci sa ponáhľali domov, vyzerali šťastne. Počas sekundy sa ale ozvala rana, objavil sa biely záblesk, dym a začal sa zo všetkých strán ozývať krik," opísal Parker pre britský denník. Všade okolo ležali na zemi ľudia.

"Zazrel som malé dievčatko, prišlo o nohy. Zabalil som ju do trička a pýtal sa, kde má rodičov. Povedala, že otecko je v práci a mamička ,tam hore'," uviedol Parker s tým, že si hneď pomyslel, že to jej matka zrejme neprežila. Podobne sa postaral aj o umierajúcu asi šesťdesiatročnú ženu. "Zomrela mi v náručí. Nemohol som potom prestať plakať," uzavrel.

Odmena za veľkú odvahu a obetavosť

Potom, čo médiami prebehol príbeh hrdinu bez domova, na webe Gofundme sa objavil účet vyberajúci peniaze na jeho pomoc. "Ako mnoho ostatných som bol znepokojený správami z Manchestru. Tento príbeh ma ale prinútil pokúsiť sa pomôcť mužovi, ktorý ukázal veľkú odvahu a obetavosť," vysvetlil motiváciu autor kampane Michael Johns.

Len počas prvého dňa sa na pomoc Parkerovi vybralo vyše 27 tisíc libier. Parkerov osud tiež prinútil jeho matku Jessicu, aby na sociálnej sieti Facebook napísala výzvu o pomoc v snahe znovu sa spojiť so svojim synom.

"Je to môj syn, s ktorým sme sa na dlhú dobu odcudzili. Netušila som, že je bezdomovec, v pondelok ale ukázal extrémnu odvahu. Prosím, spoj sa so mnou Chris Parker," napísala žena podľa The Independent na svojom profile.

Na Stephena Jonesa, ktorý sa so svojimi skúsenosťami zveril televízii ITV, nebola vypísaná verejná zbierka. Napriek tomu bude za hrdinstvo tiež odmenený. Muž, ktorý predtým pracoval ako murár, žil podľa vlastných slov na ulici dlhšie ako rok.

Cez sociálne siete ho so synom vyhľadal spolumajiteľ futbalového klubu West Ham United David Sullivan a ponúkol mu bezplatné bývanie na pol roka dopredu. "Chceme mu pomôcť postaviť sa na nohy. Takúto obetavosť je treba odmeniť," napísal na Twitteri David Sullivan junior so žiadosťou o kontakt na hrdinského muža.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.