Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.05.2017, 11:22

Vrah z Alabamy sedemkrát unikol trestu smrti, popravili ho až po 34 rokoch

trest smrti injekcia
Zdroj: Reuters

Americký štát Alabama popravil v noci na dnes odsúdeného vraha, ktorému sa tri desiatky rokov darilo trestu smrti unikať prostredníctvom série odvolaní. Muž, ktorý si vďaka svojím právnym eskapádám vyslúžil prezývku "Houdini cely smrti", nakoniec za nájomnú vraždu z roku 1982 dostal v 75 rokoch smrtiacu injekciu.

"Po 34 rokoch od jeho prvého odsúdenia na trest smrti za vraždu je konečne preťahovaná snaha Thomasa Arthura uniknúť spravodlivosti na konci," uviedol podľa agentúry AP alabamský generálny prokurátor Steve Marshal.

Arthur bol usvedčený z nájomnej vraždy lodníka Troya Wickera, ktorého zastrelil v spánku v jeho dome. Wickerova žena pôvodne vypovedala, že ho pri vlámaní zabil neznámy černoch, neskôr však pod ťarchou dôkazov a obvinenia zmenila výpoveď.

Vyšlo najavo, že Arthurovi zaplatila 10 000 dolárov a on po dohode s ňou prišiel v noci do ich domu, kvôli možným svedkom zamaskovaný za černocha s afro účesom, a jej manžela zavraždil. Sama Wickerová bola podľa amerických médií odsúdená k doživotnému trestu.

V čase vraždy bol Arthur v rámci pracovného programu podmienečne mimo väzenia, kde si odpykával trest za neúmyselné zabitie svojej švagrinej v roku 1977.

"Je mi ľúto, že som zlyhal ako otec," povedal pred popravou smerom k svojim dcéram, ktoré rovnako ako Wickerovi potomkovia sledovali výkon trestu priamo v alabamskej väznici.

Arthurovým právnikom sa podarilo odložiť jeho popravu o tri desiatky rokov, pretože prvé dva verdikty zvrátili po ich iniciatíve odvolacie súdy. Na tretí pokus sa to v roku 2001 nepodarilo a Arthur vtedy sám požiadal porotcov o trest smrti. Vďaka tomu sa pred ním podľa obhajcov otvorili ďalšie zákonné možnosti, ako trest oddialiť. Odvtedy úrady stanovili celkom osem termínov jeho popravy, sedemkrát však bola odložená kvôli úspešným sťažnostiam.

Na ôsmy pokus už to nevyšlo, Arthur však do poslednej chvíle trval na svojej nevine.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.