Na prvú dávku vakcíny Sputnik V aktuálne čaká 4752 ľudí (ilu)TASR
StoryEditor

K Pfizeru dostanú letenku aj hotel. Rusi cestujú za zahraničnými vakcínami

22.09.2021, 23:41
Autor:
ČTKČTK
Zájazd zákazníkom umožní nechať sa zaočkovať jednou zo štyroch rôznych vakcín, vrátane vakcíny od firmy Pfizer.

Ruské cestovné kancelárie ponúkajú zájazdy do zahraničia Rusom, ktorí si želajú nechať sa očkovať zahraničnými vakcínami proti covidu-19. Frustruje ich totiž skutočnosť, že očkovanie ruskými vakcínami v cudzine neuznávajú, napísala agentúra Reuters.

Moskva nepovolila žiadnu zahraničnú vakcínu na použitie v Rusku. Schválila štyri vakcíny ruskej výroby, vrátane Sputnika V, ktorý je podávaný v dvoch dávkach. Žiadnu z ruských vakcín neschválila Svetová zdravotnícka organizácia WHO či Európska únia.

WHO podľa oznámenia Panamerickej zdravotníckej organizácie z 15. septembra prerušilo schvaľovanie Sputnika V až do opätovnej inšpekcie továrne, ktorá neprešla predchádzajúcou kontrolou.

Stúpol dopyt 

Od tohto oznámenia stúpol Rusku dopyt po cestách, ktoré by umožnili záujemcom nechať sa očkovať vakcínami schválenými WHO, uviedla riaditeľka združenia ruských cestovných kancelárií Ator Maja Lomidzeová.

Väčšina zájazdov, ktorých cena sa pohybuje medzi 600 až 850 eurami, smeruje do Srbska. Jedna cestovná kancelária ponúka Nemecko. Zájazd zákazníkom umožní nechať sa zaočkovať jednou zo štyroch rôznych vakcín, vrátane vakcíny od firmy Pfizer. Ak sa zákazník chce nechať očkovať dvoma injekciami, musí si zakúpiť zájazdy dva.

Let aj ubytovanie 

Riaditeľka Anna Filatovská z cestovnej agentúry Russian Express, ktorá ponúka podobné cesty, uviedla, že klienti si najčastejšie vyberajú očkovanie vakcínou Pfizer. Zájazd podľa nej zahŕňa spiatočný let so spoločnosťou Aeroflot, dve či tri noci v hoteli v Belehrade s raňajkami a cestu na kliniku. Samotná vakcína je zadarmo a cestovná agentúra registruje klientov k očkovaniu.

"Začali sme predávať asi pred dvoma týždňami. V tej dobe bolo asi dvadsiatka žiadostí," uviedla. Dopyt však dosiahol vrchol potom, čo sa informácie o dostupnosti týchto zájazdov objavili v ruských médiách. Len dnes si očkovací zájazd objednalo 17 klientov.

Ivetta Verdijanová z inej cestovnej agentúry uviedla, že záujem o tieto cesty je hlavne medzi Rusmi, ktorí cestujú do cudziny kvôli podnikaniu, alebo ktorých deti v zahraničí študujú.

"Verím Sputniku, ale v zahraničí ho neuznávajú. Cestovné pravidlá vo svete spôsobili, že potrebujem medzinárodné osvedčenie o očkovaní, aby som mohla cestovať kvôli práci," povedala Reuters Marija z Moskvy, ktorá v lete vyrazila do cudziny za očkovaním, no nevyužila na to žiadnu z ponúk cestovných kancelárií.

01 - Modified: 2022-09-29 12:55:04 - Feat.: - Title: Covid mohol zmeniť osobnosti ľudí, tvrdí štúdia 02 - Modified: 2022-09-28 08:16:27 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku: Pribudlo takmer 600 nových prípadov, pozitivita sa blíži k 40 percentám 03 - Modified: 2022-09-26 20:09:59 - Feat.: - Title: Kanada ruší opatrenia v súvislosti s covidom. Prvého októbra sa skončia obmedzenia na hraniciach 04 - Modified: 2022-09-26 08:20:38 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku: Pozitivita PCR testov dosiahla 28 percent, pribudli dve obete 05 - Modified: 2022-09-24 08:08:18 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku: Odhalili ďalších vyše 400 prípadov, ochoreniu podľahli traja ľudia
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
29. september 2022 15:37