02.06.2017, 00:00

Takto nám zhasla fajka

Väčšina českých krčiem definitívne zmietla popolníky zo svojich stolov.

zena cigareta fajcenie dreamstime
Zdroj: dreamstime.com

Servírka v reštaurácii Coctail starostlivo sleduje, aby neprešvihla polnoc. Vnútri sedí neskoro večer päť hostí, štyria fajčia. „Haló, počujete?“ obracia sa k nim servírka a ukazuje na hodiny. „Máte pol hodiny, čas na poslednú cigaretu,“ zahlási. Tí, ktorí práve držia cigaretu v ruke, si na povel zapaľujú. O chvíľu sa veľká ručička prehupne cez dvanástku a bude 31. mája, zákaz fajčenia v krčmách.


Peniaze pre štát
„Ja by som štátu prial, aby všetci fajčiari prestali fajčiť. Stačilo by na týždeň a štát skrachuje,“ utrúsi jeden z mladíkov v narážke na vysoké dane, ktoré z predaja tabaku plynú do štátnej kasy. Do polnoci si stihne zapáliť ešte jednu cigaretu po starom, pohodlne pri stole. Potom odchádza poslušne na chodník.
I v ďalšej teplickej krčme U Krysy je zákaz hlavnou témou. „Je to nezmysel,“ hovorí jeden zo štamgastov.

„V školách, v nemocniciach a na iných verejných miestach nech sa fajčenie zakáže. To chápem. Ale v krčme? To by malo byť na slobodnom rozhodnutí majiteľov,“ zamýšľa sa návštevník. Tunajší hostia pred budovu nemusia, stačí zájsť na dvor, ktorý podniku patrí, ale aj to obťažuje. „Doteraz sme mohli hrať biliard s popolníkom na stole,“ hovorí muž s tágom. „To mám teraz pri hre odbiehať na dvor?“ hnevá sa.
Len čo odbije polnoc, servírka sa obracia k hosťom pri bare: „Tom, zhasn

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.