Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.06.2017, 22:26

USA ničia strategickú rovnováhu vo svete, vyhlásil Putin. Rusko rozmiestni rakety na Kurilách

Podľa Putinových slov Rusko nemôže zaháľať, keď vidí, ako ďalší posilňujú svoje vojenské kapacity.

USA ničia strategickú rovnováhu vo svete, vyhlásil Putin. Rusko rozmiestni rakety na Kurilách
Zdroj: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin dnes povedal, že Rusko nemá inú možnosť a musí reagovať na umiestnenie častí amerického protiraketového systému na Aljaške a v Južnej Kórei. Na Svetovom ekonomickom fóre (SEF) v Petrohrade uviedol, že za vhodné miesto na rozmiestnenie ruskej vojenskej techniky, ktorá bude reagovať na uvedené hrozby na Ďalekom východe, považuje Kurilské ostrovy.

Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

Podľa Putinových slov Rusko nemôže zaháľať, keď vidí, ako ďalší posilňujú svoje vojenské kapacity pri jeho hraniciach na Ďalekom východe rovnako, ako to urobili v Európe. Moskva má osobitne obavy z amerického protiraketového systému THAAD v Južnej Kórei a z údajných plánov USA posilniť svoju protiraketovú základňu vo Fort Greely na Aljaške.

"Ničí to strategickú rovnováhu vo svete," povedal Putin na stretnutí so zahraničnými médiami, z ktorého štátna televízia odvysielala začiatok.

Washington podľa neho využíva Severnú Kóreu ako zámienku pre rozšírenie svojej infraštruktúry v Ázii rovnakým spôsobom, ako využil Irán ako zámienku pre protiraketový štít v Európe.

"Nesúhlasím s tým, že by sme jednostranne začali militarizovať tieto (Kurilské) ostrovy... Je to jednoducho vynútená odpoveď na to, čo sa deje v regióne," dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.