Vladimir PutinReuters
StoryEditor

Jadrový konflikt veľmocí by nikto neprežil, vyhlásil Putin

07.06.2017, 12:04
Autor:
ČTKČTK
Ruský prezident v dokumente amerického režiséra hovorí o vzťahoch jeho krajiny s USA.

Jadrovú vojnu medzi Ruskom a Spojenými štátmi by podľa ruského prezidenta Vladimira Putina "nikto neprežil". Putin súčasne v rozhovore s americkým režisérom Oliverom Stonom vyhlásil, že nestráca nádej na zlepšenie vzťahov s USA. "To je možné vždy, kým nás neodnesú na cintorín," poznamenal.

Úryvok z rozhovoru zverejnila televízia Showtime, ktorá celé interview odvysiela v štyroch dieloch medzi 12. až 15. júnom. V predchádzajúcich úryvkoch Putin rozprával, ako navrhoval americkému prezidentovi Billovi Clintonovi popremýšľať o vstupe Ruska do Severoatlantickej aliancie, alebo hájil prebehlíka z amerických tajných služieb Edwarda Snowdena, že nie je zradca.

Putin podľa portálu Variety.com počas prípravy rozhovoru sa Stonom videl čiernu komédiu režiséra Stanleyho Kubricka Dr. Divnoláska alebo Ako som sa naučil nerobiť si starosti a mať rád bombu, ktorej témou je práve jadrový konflikt medzi USA a Sovietskym zväzom, vyvolaný paranoidným generálom. Film, nakrútený v roku 1964, sa stal kultovou satirou na studenú vojnu.

"V 'horúcej' vojne by USA vyhrali?" spýtal sa Stone. "Myslím, že by to nikto neprežil," odpovedal Putin podľa ruských agentúr.

Putin na Kubrickovom filme okrem iného ocenil predvídavosť režiséra aj z technického hľadiska. "Od tých čias sa toho veľa nezmenilo. Jediný rozdiel je v tom, že moderné zbraňové systémy sú ešte dokonalejšie a zložitejšie. Ale myšlienky odvetného úderu a nemožnosti kontroly sú naďalej presné. Je to ešte zložitejšie, ešte nebezpečnejšie," povedal ruský vodca.

Stone po projekcii filmu daroval Putinovi DVD s filmom. Putin sa potom vrátil, aby Stoneovi ukázal, že dostal len obal, v ktorom DVD chýba. "Typický americký darček," zažartoval Putin podľa serveru Newsru.com.

Ruský prezident v rozhovore tiež kritizoval NATO, ktoré podľa neho len ustavične hľadá nepriateľa, aby obhájilo svoju existenciu, hoci už zanikol Sovietsky zväz a sovietsky blok.

Stone sa tiež Putina opýtal, či by mal problém sa v ponorke osprchovať s gayom? "Nešiel by som s ním do sprchy," povedal Putin s vysvetlením, že by totiž nechcel dotyčného "provokovať".

"Ale ako viete, som majster džuda a (bojového športu) samba. Ako hlava štátu verím, že mojou povinnosťou je brániť tradičné a rodinné hodnoty. Prečo? Pretože z homosexuálnych zväzkov nebývajú detí," povedal a dodal, že podpora pôrodnosti a rodín v Rusku neznamená privolenie s "prenasledovaním kohokoľvek".

Recenzent serveru The Daily Beast vyjadril poľutovanie, že interview s Putinom nerobil niekto kritickejší než Stone, ktorý Putina ospevoval už vo svojich predchádzajúcich dielach, a tak nový štvordielny seriál nie je ničím viac než poľudšťovaním uctievaného hrdinu a zatracovaním Ameriky - a niekdajší dôstojník KGB sa v ponúknutom priestore "otáča viac ako Trumpov príčesok v tornáde".

01 - Modified: 2023-03-22 19:43:54 - Feat.: - Title: Trestný súd odsúdil "hrozby" po vydaní zatykača na Putina. Medvedev údajne hovoril o útoku na Haag 02 - Modified: 2023-03-13 15:53:00 - Feat.: - Title: Putin sa stretol s Kadyrovom, hovorili o vojne na Ukrajine 03 - Modified: 2023-03-13 17:00:00 - Feat.: - Title: Zablokované ruské rezervy by sa mohli použiť na obnovu Ukrajiny 04 - Modified: 2023-03-08 18:20:43 - Feat.: - Title: Putinov priateľ Roldugin presúval milióny cez švajčiarske bankové účty. Pomáhali mu štyria bankári 05 - Modified: 2023-03-03 15:53:25 - Feat.: - Title: Putin podpísal dekrét umožňujúci odvolať riaditeľov firiem, ktoré cez stanné právo nesplnia obranné zákazky
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
23. marec 2023 18:48