Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.06.2017, 06:05

Kuvajtský emir sa stretol s vládcom Kataru v snahe napomôcť ukončeniu sporu

Kuvajtský emir sa stretol s vládcom Kataru v snahe napomôcť ukončeniu sporu
Zdroj: TASR/AP

Kuvajtský emir odcestoval do Kataru, kde sa v stredu večer stretol s vládcom tejto krajiny v rámci snáh sprostredkovať ukončenie krízy, ktorá prerušila vzťahy arabských štátov s Katarom a pokúsila sa ho izolovať.

Vládca Kuvajtu, emir Sabáh Ahmad Džábir Sabáh, sa stretol po svojom prílete s katarským emirom šejkom Tamímom ibn Hamad as-Sáním. O obsahu ich rokovania nie je nič známe.

Ešte predtým však navštívil Dubaj a tiež Saudskú Arábiu, informovala tlačová agentúra AP.

Jordánsko, Saudská Arábia, Egypt, Spojené arabské emiráty (SAE) a Bahrajn prerušili tento týždeň vzťahy s Katarom, ktorý obvinili, že poskytuje útočisko islamským extrémistom a viac sa stará o dobré vzťahy so šiitským Iránom než so svojimi sunnitskými arabskými susedmi. Katar tieto obvinenia poprel.

Katarské ministerstvo vnútra zverejnilo v stredu neskoro večer správu o údajnom hackerskom útoku na webovú stránku oficiálnej katarskej tlačovej agentúry, ktorý pomohol rozdúchať diplomatickú krízu medzi touto na ropu bohatou krajinou a arabskými štátmi v susedstve. Ministerstvo uviedlo, že hackeri napadli agentúrny web v apríli "veľmi inovatívne" a zverejnili na nej 24. mája tesne po polnoci falošnú správu, ktorú pripísali katarskému emirovi. Ministerstvo neuviedlo, kto mal tento počítačový útok uskutočniť. Iba vo svojej správe poďakovalo americkej FBI a britskej národnej komisii pre boj so zločinom za pomoc pri vyšetrovaní tohto útoku.

V údajnom falošnom článku mal katarský emir kontroverzné poznámky na adresu Iránu a Izraela, ktoré ihneď prevzali médiá Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov. Na tomto základe vznikla v pondelok diplomatická kríza.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.