Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.06.2017, 13:00

Mayovej pat predznamenáva koniec tvrdého brexitu

Mayovej pat predznamenáva koniec tvrdého brexitu
Zdroj: Reuters

Theresa Mayová chcela silnejší mandát na vyjednávanie o tvrdom a nekompromisom brexite. Realita však ukázala, že jej víťazstvo má trpkú príchuť, keď takmer hrozilo, že nebude mať s kým zostaviť vládu. Podľa všetkého sa teraz spolieha na krehké spojenectvo s Demokratickou unionostickou stranou (DUP).

Jedinou jej útechou je, že aj strana zo Severného Írska je zástancom brexitu a odchodu z jednotného európskeho trhu. „Odchod z únie a jednotného trhu bude. Voľby však naznačujú, že Mayová sa bude musieť na podobe brexitu s Bruselom jasne zhodnúť a neodíde len tak bez dohody,“ tvrdí pre HN Robin Shepherd, britský politický analytik. Mayová totiž zastávala názor, že s Bruselom je lepšia žiadna dohoda, než zlá dohoda.

Ostáva len čakať, ako sa k tvrdému brexitu postaví nádejný koaličný partner z Írska. „Unionistická strana nemusí ísť vo všetkých otázkach odchodu z únie ruka v ruke s konzervatívcami. To predstavuje príležitosť pre Európsku úniu, aby si získala viac priestoru na vyjednávanie,“ dodáva Shepherd.

Otázkou zostáva, kedy sa rokovania o odchode začnú. Pôvodný plán rátal, že Michel Barnier, britský vyjednávač pre brexit s nimi začne o desať dní, aby sa prvými predbežnými výsledkami rokovaní zaoberali aj predsedovia vlád členských krajín na summite v Bruseli, ktorý sa uskutoční v dňoch 22. až 23. júna.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.