Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.06.2017, 08:15

Trump po prvý raz potvrdil záväzok brániť členské štáty NATO

Trump po prvý raz potvrdil záväzok brániť členské štáty NATO
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump po prvý raz potvrdil, že Spojené štáty sa cítia viazané Článkom 5 Severoatlantickej zmluvy, podľa ktorého sa napadnutie ktorejkoľvek členskej krajiny NATO hodnotí ako napadnutie všetkých členov.

Trump podľa agentúry AP v piatok na tlačovej konferencii vyhlásil, že "zaväzuje USA k Článku 5". Článok znamená záväzok vzájomnej vojenskej pomoci v prípadne napadnutia ktoréhokoľvek člena NATO.

Európske krajiny zostali minulý mesiac znepokojené po tom, ako Trump nespomenul túto klauzulu počas svojho prejavu v centrále NATO v Bruseli.

Americký prezident vo svojom príhovore žiadal členské krajiny NATO, aby dodržali záväzok vynaložiť do roku 2024 dve percentá ich hrubého domáceho produktu na obranu a prípadnú vojenskú pomoc podmieňoval tým, že tento záväzok najprv začnú plniť. Článok 5 bol uplatnený zatiaľ iba raz, po teroristických útokoch v USA 11. septembra 2001.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.