Reuters
StoryEditor

Mayová bojuje o politické prežitie. Opustili ju kľúčoví ľudia, stráca podporu v strane

10.06.2017, 16:18
Autor:
ČTKČTK
Zlý výsledok Konzervatívnej strany v predčasných voľbách jej môže zlomiť väz.

Britská premiérka Theresa Mayová, ktorá sa snaží zostaviť vládu, dnes prišla o svojich kľúčových spolupracovníkov a podľa britských médií ju čaká boj o politické prežitie.

Na svoje funkcie v reakcii na výsledok parlamentných volieb rezignovali obaja vedúci jej kancelárie Nick Timothy a Fiona Hillová.

​Premiérka teraz pracuje na dohode o spolupráci sa severoírskou Demokratickou unionistickou stranou (DUP) a na zostavení novej vlády. Zároveň ale podľa tlače aj jej konzervatívci pochybujú, či môže dlhšiu dobu zostať v čele vlády.

​Nick Timothy dnes na webových stránkach Konzervatívnej strany potvrdil, že odchádza z čela úradu kancelárky, čím na seba berie spoluzodpovednosť za predvolebnú kampaň, na ktorej programovú časť mal dohliadať.

Zvlášť vraj ľutuje, že do volebného programu neboli začlenené limity zvyšujúcich sa výdavkov na sociálnu starostlivosť. "Neuspokojivé" výsledky volieb vraj neboli spôsobené poklesom podpory Mayovej, ale nečakaným vzostupom podpory labouristov.

Vysokí stranícki funkcionári sa jej chcú zbaviť

Agentúra Reuters uviedla, že Mayová bojuje o prežitie, keď jej vo štvrtok nevyšla riskantná stávka na drvivú porážku domnelo slabých labouristov v parlamentných voľbách. To podkopalo jej autoritu a uvrhlo krajinu do vážnej politickej krízy, a to len niekoľko dní pred plánovaným začatím rozhovorov o vystúpení Británie z Európskej únie.

Mayová teraz musí bojovať o zjednotenie rôznych frakcií vo vlastnej strane, a pokiaľ ide o vládu, musí sa spoliehať na podporu desiatky severoírskych poslancov. Podľa Reuters je už dnes jeden z poslaneckých zástupcov konzervatívcov v Belfaste na rokovaniach s DUP o podpore vláde.

Aj konzervatívcom prevažne naklonená britská tlač dnes pochybuje o tom, či sa Mayová môže dlhší čas udržať pri moci. Napríklad najpredávanejší britský denník The Sun poznamenal, že vysokí stranícki funkcionári sa chcú Mayovej zbaviť, ale počkajú najmenej pol roka, pretože sa obávajú, že súperenie o vedenie strany by vynieslo k moci labouristického predáka Jeremyho Corbyna.

"Theresa Mayová je určite najsilnejším lídrom, akého v túto chvíľu máme," povedal BBC poslanec David Jones. Podľa neho sa ale nedá odhadnúť, či bude Mayová premiérkou ešte na konci tohto roka.

Británia je "prakticky bez vodcu"

Dnešné vydanie denníka The Times má na titulnej strane titulok "Mayová hľadí do priepasti". Podľa denníka je teraz Británia "prakticky bez vodcu".

The Telegraph pripomína, že o významných konzervatívnych politikoch, ako sú minister zahraničia Boris Johnson, ministerka vnútra Amber Ruddová alebo minister pre brexit David Davis, sa už hovorí ako o možných nasledovníkoch Mayovej.

Otázkou je tiež cena, akú bude musieť menšinová konzervatívna vláda zaplatiť severoírskej DUP za podporu. Politicky síce k sebe majú obe strany blízko, ale napríklad vodkyňa škótskych konzervatívcov Ruth Davidsonová vyslovila obavu ohľadom odporu DUP voči uzákoneniu možnosti uzatvárať partnerstvá medzi osobami rovnakého pohlavia. Politička však tvrdí, že od Mayovej dostala "kategorické uistenie", že v tomto ohľade sa nič nezmení.

Pozrite si aj videokomentár Mária Blaščáka k výsledku predčasných parlamentných volieb v Británii:

01 - Modified: 2022-10-02 21:43:32 - Feat.: - Title: V Brazílii začalo sčítanie hlasov, v prezidentských voľbách vedie Bolsonaro 02 - Modified: 2022-10-02 18:02:45 - Feat.: - Title: V bulharských voľbách zvíťazila strana expremiéra Borisova, tvrdia exit polly 03 - Modified: 2022-10-02 12:22:30 - Feat.: - Title: Volebné miestnosti v Brazílii sú otvorené, v prieskumoch vedie Bolsonarov oponent 04 - Modified: 2022-10-02 07:30:06 - Feat.: - Title: Voliči rozhodujú v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku, koalícia neprežila hlasovanie o dôvere 05 - Modified: 2022-10-02 07:17:01 - Feat.: - Title: Nejsť voliť je rezignáciou na základné demokratické právo, myslí si politologička
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. október 2022 10:36