Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.06.2017, 14:02

Maďarsko sprísnilo pravidlá pre mimovládky podporované zo zahraničia, terčom je Soros

Maďarsko sprísnilo pravidlá pre mimovládky podporované zo zahraničia, terčom je Soros
Zdroj: Reuters

Maďarský parlament dnes schválil kontroverzný zákon, ktorý sprísňuje kontrolu vládnych úradov nad MVO finančne podporovanými zo zahraničia. Terčom sa podľa agentúry AFP javia predovšetkým organizácie sponzorované americkým finančníkom Georgeom Sorosom, ktorého premiér Viktor Orbán považuje za úhlavného nepriateľa.

Mimovládne organizácie s príspevkom zo zahraničia vo výške najmenej 7,2 milióna forintov (asi 23 500 eur) sa podľa zákona budú musieť zaregistrovať na úradoch a informovať ich o svojom financovaní. Ak tak neurobia, budú im hroziť vysoké pokuty a zákaz pôsobenia. Budú sa tiež musieť označovať za "organizácie využívajúce zahraničné financovanie".

Niekoľkokrát zmenenú predlohu kritizovala Európska únia a ochrancovia ľudských práv ako snahu o umlčanie nezávislých spolkov. Naopak Orbánova vláda svoj návrh obhajovala s tým, že sa usiluje o väčšiu transparentnosť.

Za zákon hlasovalo 130 poslancov, 44 bolo proti a 24 zákonodarcov sa zdržalo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.