Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.06.2017, 16:46

Brexit vyháňa Britov do Nemecka, počet udelených občianstiev sa vlani zoštvornásobil

Brexit vyháňa Britov do Nemecka, počet udelených občianstiev sa vlani zoštvornásobil
Zdroj: DPA

Nemecké úrady dnes oznámili, že počet Britov, ktorým udelili nemecké občianstvo, sa vlani zoštvornásobil - teda počas roka, keď Spojené kráľovstvo v referende odhlasovalo vystúpenie z Európskej únie. Títo Briti však stále tvoria iba malý zlomok novonaturalizovaných Nemcov.

Nemecký Spolkový štatistický úrad dnes uviedol, že v roku 2016 sa stalo nemeckými občanmi 2865 Britov. To je 361-percentný nárast oproti roku 2015 a zároveň najvyšší ročný počet, aký u Britov dosiaľ zaznamenali.

Briti sú však stále pomerne malá skupina novonaturalizovaných nemeckých občanov, teda tých ľudí, ktorým udelili občianstvo. Celkovo dostalo v roku 2016 nemecké občianstvo 110.383 ľudí, čo je 2,9-percentný nárast.

Najväčšou skupinou sú Turci - nemeckými občanmi sa ich stalo 16.290. Ide pritom o 17,3-percentný pokles, ktorý úrady zaznamenali už aj v predchádzajúcich rokoch. Druhou najväčšou skupinou sú Poliaci, ktorých bolo 6632.

Cudzinci môžu požiadať o nemecké občianstvo po ôsmich rokoch pobytu v krajine. Štátni príslušníci iných členských krajín Európskej únie a Švajčiarska si môžu ponechať svoje existujúce pasy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.