19.06.2017, 11:12

Európska únia o rok predĺžila sankcie proti Rusku za anexiu Krymu

Európska únia o rok predĺžila sankcie proti Rusku za anexiu Krymu
Zdroj: Reuters

Európska únia dnes predĺžila sankcie proti Rusku. Dôvodom je ruská anexia Krymu a Sevastopolu. Predĺženie bude platiť do júna budúceho roka. Rozhodli o tom dnes v Luxemburgu ministri zahraničných vecí krajín EÚ.

V oznámení Rady EÚ, ktorá sa dnes zišla na úrovni ministrov zahraničných vecí, sa uvádza, že sankcie prijaté po prvýkrát v roku 2014 v reakcii na anexiu Kryme a Sevastopolu budú predĺžené o ďalší rok do 23. júna 2018.

Vo vyhlásení stojí, že EÚ naďalej nezákonnú anexiu odsudzuje a chce pokračovať v "politike neuznania". Sankcie sa obmedzujú na územie Krymu a Sevastopolu a vzťahujú sa na osoby z EÚ a spoločnosti pôsobiace v Únii.

Zákazy sa týkajú dovozu tovaru pochádzajúceho z Krymu alebo Sevastopolu do EÚ a investícií na týchto územiach. Európski občania ani spoločnosti so sídlom v EÚ teda nemôžu kúpiť nehnuteľnosť na Kryme, financovať krymské spoločnosti ani poskytovať súvisiace služby.

Na Kryme a v Sevastopole nemožno ani poskytovať turistické služby. S výnimkou mimoriadnych situácií európske výletné lode nemôžu vplávať do prístavov na Krymskom polostrove.

Opatrenie takisto obmedzuje vývoz určitého tovaru a technológií pre krymské spoločnosti alebo na použitie na Kryme v odvetviach dopravy, telekomunikácií a energetiky a týkajúce sa vyhľadávania, prieskumu a ťažby ropy, zemného plynu a nerastných surovín. Nesmie byť poskytovaná ani technická pomoc alebo sprostredkovateľské, stavebné či inžinierske služby súvisiace s infraštruktúrou v týchto odvetviach.

Obmedzenie zahŕňajúce zákaz dovozu tovaru z Krymu a Sevastopolu EÚ zaviedla v júni 2014, v júli potom sankcie rozšírila na obchod a investície týkajúce sa určitých hospodárskych odvetví a projektov v oblasti infraštruktúry. Od decembra 2014 je v platnosti úplný zákaz investícií, ako aj zákaz poskytovania služieb cestovného ruchu na Kryme. Tieto opatrenia Rada predĺžila vlani v júni s platnosťou do tohtoročného 23. júna.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.