19.06.2017, 14:55

Irán útočil v Sýrii nielen kvôli islamistom, varoval aj Rijád a Washington

irán raketa
Zdroj: Reuters

Nedeľný raketový útok iránskych revolučných gárd na radikálov v Sýrii nebol iba odvetou za atentáty spáchané nedávno v Teheráne, ale aj varovaním, ktoré bolo určené Saudskej Arábii a Spojeným štátom. Vyhlásil to dnes iránsky generál Ramazan Šaríf. Gardy vypálili zo západného Iránu šesť balistických rakiet na pozície radikálov v sýrskej provincii Dajr az-Zaur.

Irán radikálom pripisuje zodpovednosť za útoky spáchané minulý týždeň v Teheráne. O život pri nich prišlo 18 ľudí. Podľa agentúry AP to bol za posledných 15 rokov prvý iránsky raketový útok namierený na inú krajinu a tiež prvý na Sýriu, kde Irán podporuje v súčasnom konflikte tamojšiu vládu.

​AP pripomenula, že Irán je tiež aktérom nového diplomatického konfliktu, ktorý vyvolala Saudská Arábia a jej spojenci s Katarom kvôli jeho údajnej podpore radikálnych skupín a spojenectvu s Iránom. Nie je tiež jasné, ako zareaguje Washington, keď americký prezident Donald Trump Irán kritizoval za jeho raketové testy.

Revolučné gardy dnes oznámili, že rakety boli vypálené z provincie Kermánšáh na západe Iránu, preleteli nad Irakom a zasiahli veliteľské stanovište takzvaného Islamského štátu (IS) v Dajr az-Zaur, vzdialené od miesta odpalu asi 600 kilometrov. Aktivisti pôsobiaci v Sýrii zatiaľ nezískali informácie o zasiahnutých cieľoch a útok nepriznal ani IS.

Šaríf povedal, že útok nebol určený iba extrémistom v Iraku a Sýrii, ale aj Američanom a saudským Arabom. "Niektoré reakcionárske krajiny v tejto oblasti, najmä Saudská Arábia, pohrozili, že mienia ohroziť bezpečnosť Iránu," povedal generál.

Rakety použité v nedeľu majú dolet až 700 kilometrov, takže sú schopné zasiahnuť americké základne v Katare, Spojených arabských emirátoch aj v Bahrajne a môžu poslúžiť aj k útoku na Rijád.

Irán naposledy rakety pri útoku na územie iného štátu použil v roku 2001, keď vyslal rakety na iránsku exilovú skupinu v Iraku. Iránskych rakiet sa obáva aj Izrael, ktorý zo strachu z napadnutia rozmiestnil niekoľkostupňový systém protiraketovej obrany.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.