Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.06.2017, 00:00

V Mósule ide človeku stále o život

Úplné dobytie druhého najväčšieho irackého mesta by bolo pre Islamský štát ťažkou ranou.

V Mósule ide človeku stále o život
Zdroj: Reuters

Strávila som niekoľko dní priamo v prvej línii pri Mósule. Medzi irackými vojakmi, ktorí sa snažia vytlačiť z mesta Islamský štát.


Vojna sa pre mňa začala nečakane rýchlo. Pokojne si sedím na poľnom lôžku na základni irackej armády, keď do miestnosti vbehne Ahmed. „Si pripravená?“ pýta sa zvýšeným hlasom. „Na jednu z našich jednotiek zaútočili bojovníci Islamského štátu. Naši potrebujú pomoc!“ vysvetľuje v pokluse.


V okamihu som zbalená. Nepriestrelnú vestu, prilbu a predovšetkým – fotoaparát a kameru. Pred veliteľstvom sa už zhromažďujú vojaci, ich hummery sú naštartované.


„Týmto pôjdeš ty, choď si sadnúť dovnútra,“ hovorí mi veliteľ a ukazuje na jedno z vozidiel. Kolóna sa dáva do pohybu a v priebehu desiatich minút dochádza na miesto, odkiaľ sa vyráža do boja. Priamo do prvej línie.


Ako som sa vlastne ocitla medzi vojakmi pri irackom Mósule, ktorý sa vládna armáda už niekoľko mesiacov pokúša vyrvať z rúk Islamského štátu? Môže za to generál Abú Tarap, veliteľ pohotovostných jednotiek irackej armády. Počas stretnutia s ním v dedine kúsok od Mósulu sa mi podarilo získať jeho povolenie, aby som mohla zostať niekoľko dní s jeho vojakmi v západnej časti obrovského mesta. Pridelili mi Ahmeda, jedného z príslušníkov špeciálnej zásahovej jednotky. Má ma chrániť, ale predovšetkým – hovorí po anglicky.


Keď okolo hvízdajú guľky
„Vitaj u nás,“ usmieva sa na mňa Ahmed a ukazuje rukou k obzoru: „Tam, zhruba 400 metrov odtiaľto, už je územie Islamského štátu,“ dodáva vecne. „Zatiaľ si odpočiň, keď pôjde naša jednotka do boja, neboj sa, dáme ti vedieť.“


Prišlo to rýchlejšie, než som čakala.


Keď naše hummery dorazili na prekladisko, pochopila som, čo je to vojna. Islamský štát pálil z mínometov ako besný. Všade okolo hvízdali guľky snajperov. Snažím sa natáčať, ako sa len dá.


„Neopúšťaj hummer, vo

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.