Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.06.2017, 10:21

Začal sa súd s bulharskými pašerákmi ľudí. Za smrť 71 migrantov im hrozí doživotie

Začal sa súd s bulharskými pašerákmi ľudí. Za smrť 71 migrantov im hrozí doživotie
Zdroj: Reuters

V juhomaďarskom Kecskeméte sa dnes začína súd so skupinou 11 mužov, ktorí sú obžalovaní v súvislosti s predvlaňajším prípadom úmrtia 71 migrantov v chladiarenskom vozidle. Proces by mal trvať šesť mesiacov a rozsudok sa čaká ešte tento rok.

71 udusených ľudí, väčšinou Sýrčanov, Iračanov a Afgancov, medzi ktorými boli aj štyri deti a osem žien, objavila polícia v Rakúsku predvlani 27. augusta v opustenom vozidle pri diaľnici neďaleko hraníc s Maďarskom. Pitvy preukázali, že nešťastníci zomreli ešte pred priecestím hranice, a preto vyšetrovanie vrátane súdneho konania prevzala maďarská strana.

Štyria členovia gangu, ktorí sa tragického prevozu priamo zúčastnili, sú obžalovaní z vraždy a prokuratúra pre nich žiada doživotný trest odňatia slobody. Pre zvyšných sedem obžalovaných prokurátor navrhuje dlhoročné tresty väzenia v dĺžke až 20 rokov.

Podľa maďarskej polície zločinecký gang viedol Afganec, ktorý v Maďarsku získal štatút medzinárodne chránenej osoby, o ktorý neskôr prišiel. Ostatní členovia pašeráckej skupiny sú bulharskí občania. Jeden z nich je stále na úteku, a tak bude súdený v neprítomnosti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.