Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.06.2017, 10:15

Je to priznanie porážky. Islamisti vyhodili do vzduchu mešitu, z ktorej vyhlásili kalifát

Je to priznanie porážky. Islamisti vyhodili do vzduchu mešitu, z ktorej vyhlásili kalifát
Zdroj: Reuters

Stredajšie zničenie historickej mósulskej mešity an-Núrí, z ktorej v roku 2014 líder Islamského štátu (IS) abú Bakr Bagdádí vyhlásil kalifát na dobytých územiach v Iraku a Sýrii, je oficiálnym priznaním porážky tejto radikálnej organizácie. Uviedol to iracký premiér Hajdar Abádí vo vyhlásení, z ktorého citovali svetové agentúry.

Mešita z 12. storočia, preslávená svojím nakloneným minaretom, ležala v historickej časti Mósulu, kde už niekoľko dní zvádzajú tvrdé boje s radikálmi z IS iracké vládne jednotky.

al nuri mešita archívna
Zdroj: Reuters

​Staré mesto je poslednou časťou Mósulu, ktorú IS bráni. Proti armáde a polícii tam bojuje niekoľko sto bojovníkov tejto teroristickej organizácie. Tieto boje patria k najťažším kvôli lokalite, v ktorej sú úzke uličky, a kvôli množstvu civilistov, ktorých IS používa ako živé štíty. OSN pred niekoľko dňami odhadla, že v oblasti je ešte asi 100 000 civilistov.

Ofenzívu za znovudobytie druhého najväčšieho irackého mesta z rúk IS spustila iracká armáda vlani na jeseň. Tento rok v januári dobyla východnú časť Mósulu a od februára bojuje o jeho západnú, viac zaľudnenú časť.

Mósul je poslednou baštou IS v Iraku, v Sýrii potom je ich poslednou väčšou pevnosťou mesto Rakka, o ktorý sa už tiež vedú urputné boje. IS, ktorý v roku 2014 ovládal značné územia v Iraku a Sýrii, v posledných mesiacoch utrpel citeľné straty.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.