Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.06.2017, 08:38

Blíži sa koniec roztržky v arabskom svete? Katar dostal zoznam požiadavok

Blíži sa koniec roztržky v arabskom svete? Katar dostal zoznam požiadavok
Zdroj: Reuters

Kuvajt odovzdal Kataru v mene Saudskej Arábie a ďalších arabských štátov zoznam s trinástimi požiadavkami vrátane ukončenia činnosti satelitnej televízie al-Džazíra a prerušenia diplomatických vzťahov s Iránom. Katar má na splnenie všetkých bodov uvedených v zozname desať dní.

Informovala o tom dnes agentúra AP, ktorá dostala spomenutý zoznam vznesených požiadaviek k nahliadnutiu, poskytol jej ho jeden zo štátov zapojených do tohto diplomatického sporu.

Katar musí okrem iného okamžite uzavrieť tureckú vojenskú základňu v Katare a ukončiť vojenskú spoluprácu so Severoatlantickou alianciou. Od Kataru sa ďalej požaduje nešpecifikovaná suma reparácií a odškodného za straty na životoch a aj za finančné straty spôsobené politikou Kataru v minulých rokoch.

Saudská Arábia spoločne s Egyptom, Spojenými arabskými emirátmi, Bahrajnom a Jemenom prerušili začiatkom júna diplomatické vzťahy s Katarom pričom ho obvinili z financovania terorizmu. Katar tieto obvinenia odmieta. Spojené štáty sa zasadzovali za vypracovanie zoznamu požiadaviek. Komunikáciu medzi oboma stranami zabezpečuje Kuvajt.

Turecko a Katar poskytovali podporu hnutiu Moslimské bratstvo, ktoré bolo nedávno v Egypte vplyvnou politickou silou, a podporili aj povstalcov bojujúcich v Sýrii za zosadenie prezidenta Bašára Asada.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.