Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.06.2017, 11:20

Dezorientovaný žralok vydesil turistov na Malorke, experti ho utratili

Dezorientovaný žralok vydesil turistov na Malorke, experti ho utratili
Zdroj: Flickr

Paniku na španielskom ostrove Malorca spôsobil cez víkend žralok modrý, ktorý priplával veľmi blízko k niekoľkým plážam plných turistov. Podľa španielskeho denníka El Mundo úrady uzavreli niekoľko pláží, než zamestnanci obrieho akvária z mesta Palma de Malorca v nedeľu popoludní morského predátora utratili.

Žralok vydesil stovky ľudí kúpajúcich sa na plážach na juhozápade ostrova Malorca, okrem iného v miestach Illetes, Cala Nova či Cala Major v zátoke Bahía de Palma.

Po tom, čo sa priblížil len niekoľko metrov k brehu, kde sa kúpali ľudia vrátane malých detí, vypukla na pláži panika. Ľudia kričali a utekali z vody. Žralok ale potom opäť pokojne odplával na voľné more.

Miestne úrady nariadili uzavretie niekoľkých pláží, zatiaľ čo sa pobrežná hliadka spolu s odborníkmi z miestneho akvacentra vydala žraloka hľadať. Podľa svedkov bol totiž evidentne dezorientovaný. Nakoniec sa zistilo, že bol zranený na hlave a zrejme umieral.

"S podozrením na veľmi zlý stav zvieraťa sa tím expertov rozhodol ho utratiť," napísal v nedeľu denník El Mundo. Podľa denníka odborníci zvieraťu najprv podali sedatívum a potom mu vykonali "eutanázii s cieľom minimalizovať jeho bolesť a stres", aby mu bola zaistená "dôstojná smrť".

Žralok modrý, ktorý dorastá do dĺžky až štyroch metrov, žije v moriach a oceánoch v tropickom a miernom pásme. Aktívny je hlavne v noci, keď loví najmä ryby žijúce v kŕdľoch. Jeho výskyt v takej blízkosti brehu pri Malorke je skôr vzácnosťou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.