Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.06.2017, 13:12

Islamisti sú z vojenského hľadiska porazení. Mósul padne do niekoľkých dní, odhaduje iracký generál

Islamisti sú z vojenského hľadiska porazení. Mósul padne do niekoľkých dní, odhaduje iracký generál
Zdroj: Reuters

Bitka o prevzatie úplnej kontroly nad severoirackým Mósulom z rúk teroristickej organizácie Islamský štát (IS) skončí za niekoľko málo dní, oznámil dnes iracký generál Abdal Ghaní Asadí. Ten velí zvláštnym jednotkám pôsobiacim v oblasti. Zároveň podľa agentúry Reuters dodal, že nedeľný pokus obrancov o protiútok skončil neúspechom.

"Zostávajú len malé časti mesta, obzvlášť v starom meste," povedal generálporučík Asadí. "Z vojenskej perspektívy je Islamský štát porazený," dodal s tým, že bojovníci IS už stratili bojového ducha. "Vyzývame ich, aby sa vzdali, alebo zomreli," povedal tiež iracký dôstojník.

Oblasť pod kontrolou IS v Mósule, ktorý je jeho baštou v Iraku, už podľa irackej armády nepresahuje dva štvorcové kilometre.

Pokus islamistov dobyť v nedeľu naspäť niektoré štvrte mimo historické jadro zlyhal, povedal Asadí. Jeho jednotky vedú urputné boje v krivolakých uličkách historického starého mesta, ktoré leží na západnom brehu rieky Tigris.

Medzinárodná koalícia pod vedením USA kryje osemmesačnú ofenzívu vzdušnými útokmi a logistickou pozemnou podporou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.