Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.09.2021, 18:55

Nemecké strany sa naposledy pokúsili osloviť voličov. Nerozhodnutých je až 40 percent

Dosluhujúca kancelárka Angela Merkelová prízvukuje, že vo voľbách sa bude rozhodovať o stabilite Nemecka.

Nemecké strany sa naposledy pokúsili osloviť voličov. Nerozhodnutých je až 40 percent
Zdroj: TASR/AP

Nemecké politické strany využili posledný deň do parlamentných volieb, aby sa pokúsili získať nerozhodnutých voličov, ktorých do posledných okamihov zostáva podľa prieskumov až 40 percent.

Dosluhujúca kancelárka Angela Merkelová dnes naposledy na spoločnom mítingu podporila kandidáta na kancelára svojej konzervatívnej únie CDU / CSU Armina Lascheta. Jeho sociálnodemokratický rival Olaf Scholz potom na stretnutí s voličmi zopakoval, že by si prial vládnu koalíciu so Zelenými.

Rozhodovanie o stabilite

Merkelová v Laschetovom rodnom Aachene zdôraznila, že únia CDU / CSU je zárukou nemeckej stability. "Zajtra sa bude rozhodovať o tom, či si Nemecko zachová stabilitu," povedala kancelárka.

Zopakovala svoje piatkové tvrdenie, že nie je jedno, kto bude v Nemecku vládnuť. Tým správnym kancelárom bude podľa nej Laschet, ktorý je teraz premiérom v Severnom Porýní-Vestfálsku, čo je s 18 miliónmi obyvateľov najľudnatejšej nemecká spolková krajina.

Zdôraznila, že Laschet je presvedčený Európan, ktorého politika je založená na hľadaní kompromisov a spájaní táborov s odlišnými názormi.

Laschet, ktorého únia CDU / CSU čelí kritike za nedostatočné klimatické plány, prisľúbil urýchlenie zavádzania obnoviteľných energetických zdrojov.

"V Nemecku sme príliš pomalí," povedal s tým, že ak chce krajina dodržať hodnotu globálneho oteplenia maximálne o 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím, musí svoje úsilie vystupňovať a konať rýchlejšie. K hodnote 1,5 Celzia sa chcú čo najviac priblížiť signatári parížskej klimatickej dohody z roku 2015 vrátane Nemecka.

Vyrovnané pozície

Scholz sa dnes s voličmi zišiel v Postupime, kde žije a kde sa usiluje o poslanecký mandát. Voličov vyzval, aby hlasovali pre sociálnu demokraciu, aby sa stala dostatočne silnou stranou.

Podľa prieskumov socialisti tesne vedú pred CDU / CSU, ale víťazstvo ani jednej strane nemusí zaistiť kancelársky post. O kancelárovi rozhodnú povolebné koaličné rokovania. Scholz opätovne vyhlásil, že by si želal vytvoriť vládu so Zelenými, o ktorých priazeň celkom iste bude usilovať aj únia CDU / CSU.

Scholz prisľúbil, že ak bude zostavovať vládu, pozve do nej ako ministrov len tie osobnosti, ktoré dobre pozná. Dodal, že jeho kabinet bude čo do počtu mužov a žien vyrovnaný.

Hoci strany formálne ukončili predvolebné kampane v piatok, dnes v agitácii pokračovali. Nerozhodnutých je totiž nezvyčajne veľa, podľa prieskumov až 40 percent zo 60,4 milióna oprávnených voličov.

Jedným z nich je otec dvoch detí Christian, ktorý žije v berlínskej štvrti Hansaviertel. Christian, ktorý sa živí ako lektor a ktorý sa pracovne venuje ekologickým témam, si vyberá medzi Zelenými a Kresťanskodemokratickú úniou.

V rozhovore s ČTK dnes povedal, že to vyzerá, že sa možno rozhodne až vo volebnej miestnosti. "Kvôli ekologickým témam chcem voliť Zelených, zároveň by som si ale za kancelára prial Lascheta," povedal Christian.

Obáva sa, že ak by podporil Zelených, oslabil by Lascheta, ktorý o kancelársky úrad súperí sa Scholzom. Pritom ale chce, aby ekologická strana z volieb vzišla dostatočne silná, aby v prípadnej koalícii s CDU / CSU mala dostatočne zvučný hlas. "Je to oriešok a stále nad tým premýšľam," dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.