Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.06.2017, 11:45 Aktualizované dňa 29.06.2017 o 17:08

Irak oznámil porážku Islamského štátu, džihádisti držia v Mósule už len zopár ulíc

Irak oznámil porážku Islamského štátu, džihádisti držia v Mósule už len zopár ulíc
Zdroj: Reuters

Predseda irackej vlády Hajdar Abádí dnes vyhlásil koniec radikálneho hnutia Islamský štát (IS). Podľa agentúry Reuters to povedal potom, čo sa iracká armáda zmocnila priestoru okolo kľúčovej mešity v Mósule, poslednej bašty IS v Iraku.

Iracké vládne jednotky dnes dobyli v Mósule mešitu An-Núrí, z ktorej líder IS abú Bakr al-Bagdádí vyhlásil presne pred troma rokmi, 29. júna 2014, na dobytých územiach v Iraku a v Sýrii kalifát. Oznámila to iracká armáda. Podľa agentúry Reuters ide o symbolické víťazstvo vládnych jednotiek v poslednej bašte IS v krajine.

Iracké oddiely dobili vlastne len ruiny mešity z 12. storočia, ktorá bola preslávená svojím nakloneným minaretom. Minulý týždeň ju totiž radikáli IS vyhodili do povetria. Mešita leží v historickej časti v západnom Mósule, kde už niekoľko dní iracké jednotky zvádzajú s IS tvrdé boje.

"Návrat mešity An-Núrí a jej minaretu do náručia národa znamená koniec Daišu, štátu faloše," uviedol premiér Abádí vo vyhlásení s použitím arabskej skratky používanej pre pôvodný názov Islamského štátu. Podľa Reuters dodal, že iracké sily budú bojovníkov IS ďalej prenasledovať, "aby ich do posledného zabili a zajali".

​Radikáli z IS, ktorí druhé najväčšie iracké mesto Mósul obsadili v júni 2014, majú stále pod kontrolou zhruba polovicu starého mesta. Zvyšok historického centra i mesta Mósulu ovládajú iracké vládne jednotky. Bitka o historickú časť Mósulu, ktorá leží západne od rieky Tigris, je označovaná za poslednú etapu oslobodzovaní mesta

Ofenzívu za znovudobytie Mósulu spustila iracká armáda vlani na jeseň. V januári obsadila východnú časť mesta a od februára bojuje o jeho západnú, viac zaľudnenú časť. Tieto boje sú ťažšie jednak kvôli úzkym historickým uličkám a tiež kvôli množstvu civilistov, ktorých IS používa ako živé štíty. Podľa posledných odhadov irackej armády je za bojovou líniou stále uväznených asi 50 000 civilistov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.