Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.06.2017, 14:57

Austrálska polícia obvinila šéfa vatikánskej pokladnice zo zneužívania detí

Austrálska polícia obvinila šéfa vatikánskej pokladnice zo zneužívania detí
Zdroj: Reuters

Austrálska polícia dnes obvinila hlavného finančného poradcu pápeža Františka, kardinála Georgea Pella, zo sexuálneho zneužívania detí. Toho sa bývalý arcibiskup Melbourne a Sydney podľa úradov dopustil v 70. rokoch. Pell vzápätí na tlačovej konferencii vyhlásil, že je nevinný a že sa vracia do rodnej krajiny, aby očistil svoje meno.

Podľa polície štátu Victoria na 76-ročného Pella, ktorý teraz vedie vatikánske ministerstvo hospodárstva, podalo sťažnosť mnoho poškodených. Kardinál sa má podľa agentúry Reuters postaviť pred súd 18. júla. Ide o najvyššieho predstaviteľa Vatikánu, ktorý kedy čelil obvineniam zo sexuálneho zneužívania.

Pellovu povesť dlhodobo poškodzovali už obvinenia, že postupoval nesprávnym spôsobom v prípadoch zneužívania detí inými duchovnými v čase, keď slúžil ako arcibiskup Melbourne a neskôr Sydney. Údajne kňaza Geralda Ridsdala, ktorý bol neskôr odsúdený za sexuálne zneužitie 54 detí, presúval z farnosti do farnosti, namiesto toho, aby sa obrátil na políciu. Vraj sa tiež pokúšal získať mlčanie jednej z obetí úplatkom.

Kardinál dnes na tlačovej konferencii povedal, že pápež František mu povolil, aby sa vrátil do Austrálie a čelil tam obvineniam. Dvojročné vyšetrovanie austrálskych úradov označil Pell za "pomalé zabíjanie" svojej osoby v médiách. "Som nevinný, tie obvinenia sú falošné. Pohlavné zneužívanie je mi odporné," zdôraznil Pell.

Hovorca Vatikánu vyhlásil, že pápež František prijal správu o obvinení Pella "s ľútosťou". Kardinálovu rezignáciu ale nežiadal.

Austrálska polícia už vypočúvala Pella vo Vatikáne vlani v októbri. Agentúra AP napísala, že nie je jasné, čoho sa teraz vznesené obvinenia týkajú, ale dodala, že dvaja muži - teraz štyridsiatnici - tvrdia, že im Pell v 70. rokoch siahal vo verejnom bazéne na genitálie.

Kardinál Pell je silným zástancom tradičných katolíckych hodnôt - obhajuje konzervatívne stanovisko v otázke manželstva osôb rovnakého pohlavia aj antikoncepcie a je pre zachovanie kňazského celibátu. Do Ríma ho pápež František povolal v roku 2014 v dôsledku škandálov okolo Vatikánskej banky.

Pellovo pojednávanie v čase, keď bol v Austrálii arcibiskupom, bolo preberané počas nedávneho vyšetrovania zneužívania detí v rámci katolíckej cirkvi a ďalších inštitúcií. Austrálska komisia, ktorá bola vyšetrovaním poverená, prišla tento rok sa šokujúcim zistením, že sedem percent katolíckych kňazov bolo v posledných niekoľkých desaťročiach obvinených z pohlavného zneužívania detí.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.