Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.07.2017, 16:50

Poľsko navýši výdavky na obranu. Zdvojnásobí armádu, nakúpi stíhačky F-35 a vyzbrojí ponorky

Poľské ozbrojené sily sú z vojenského hľadiska považované za najväčšie posilnenie NATO od konca studenej vojny.

Poľsko navýši výdavky na obranu. Zdvojnásobí armádu, nakúpi stíhačky F-35 a vyzbrojí ponorky
Zdroj: Reuters

Keď sa americký prezident Donald Trump počas svojej zastávky v Poľsku spýta, čo robí Varšava pre svoju obranu, budú mať pre neho poľskí lídri tie najlepšie správy. Do roku 2030 chcú mať Poliaci až 200 tisíc vojakov, nové stíhačky piatej generácie F-35, protiraketovú obranu aj štyri ponorky so strelami Tomahawk.

Postupný nárast výdavkov na obranu

Minister obrany Antoni Macierewicz podľa poľských médií vraj veľmi stál o to, aby vláda schválila jeho návrh zákona o zmene financovania ozbrojených síl a obnove a technickej modernizácii armády ešte pred návštevou Trumpa. Ten sa zastaví vo Varšave v stredu cestou na summit G20.

Podarilo sa. Vláda už pred týždňom schválila plán, podľa ktorého poľská armáda do roku 2030 prakticky zdvojnásobí počet vojakov a bude na obranu dávať 2,5 percenta HDP.

"Udalosti posledných rokov, ako ruská agresia na Ukrajine, destabilizácia Blízkeho východu a severnej Afriky a ďalšie teroristické útoky, predstavujú pre Poľsko rastúcu hrozbu," zdôvodnil vyššie výdavky na obranu Macierewicz.

Schválený návrh stanovuje, že výdavky na obranu z terajších dvoch percent v roku 2019 po parlamentných voľbách porastú na 2,1 percenta HDP, čo predstavuje asi 4 miliardy zlotých navyše (zhruba 943 miliónov eur).

V rokoch 2020 až 2023 bude Poľsko dávať na obranu 2,3 ​​percenta, v rokoch 2026 až 2029 2,4 percenta a nakoniec v roku 2030 zmieňovaných 2,5 percenta HDP.

Vyššie výdavky majú podľa ministra zaručiť schopnosť štátu sa "ubrániť akejkoľvek agresii zvonku" a zároveň účinne čeliť kybernetickým a hybridným hrozbám.

Obrana vsádza aj na dobrovoľníkov

K tomu má podľa nového obranného konceptu slúžiť v armáde až 200-tisíc vojakov namiesto súčasných zhruba 130 tisíc. Ďalších 50 tisíc dobrovoľníkov má pôsobiť v takzvaných teritoriálnych silách. Do nich sa už počas niekoľkých posledných mesiacov podľa údajov ministerstva obrany stihlo prihlásiť zhruba 20-tisíc záujemcov.

Návrh zákona "o rekonštrukcii a technickej modernizácii ozbrojených síl" vychádza z revízie poľskej obrany, ktorú ministerstvo dokončilo v apríli. Strategický dokument predpokladá drahú modernizáciou pozemných, vzdušných i námorných síl do roku 2032.

Armáda má napríklad dostať novú generáciu tankov, aby boli pozemné sily schopné postaviť odstrašujúcu ťažkú ​​obrnenú divíziu, rozmiestnenú na východ od rieky Visly.

Letectvo má mať viac ako stovku nových vrtuľníkov a najmenej 24 najmodernejších stíhačiek piatej generácie F-35. Viacvrstvová protivzdušná obrana počíta s nákupom systémov striel krátkeho a stredného dosahu.

Námorníctvo sa má spoliehať okrem iného na štyri nové konvenčné ponorky vyzbrojené strelami Tomahawk, ktoré majú chrániť prístup k poľskému pobrežiu. "Nepriateľ musí byť presvedčený o tom, že v prípade napadnutia bude potrestaný," vyhlásil Macierewicz.

Poľsko je jednou z piatich krajín NATO, ktoré plnia záväzok vynakladať na obranu 2 percentá HDP. V histórii mocnosťami okupovanej a vojnami zbedačenej krajiny je dnes analytikmi považovaná za jednu z vojensky najsilnejších v strednej Európe. Poľské ozbrojené sily sú tak z vojenského hľadiska považované za najväčšie posilnenie NATO od konca studenej vojny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.