Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.09.2021, 16:35 Aktualizované dňa 26.09.2021 o 19:36

Voľby v Nemecku: Kto nahradí Merkelovú? Podľa prvých odhadov vyhrali sociálni demokrati

  • Priebeh parlamentných volieb v Nemecku, ktoré po 16 rokov trvajúcej ére Angely Merkelovej prinesú zmenu na kancelárskom poste, sledujeme online.
  • Podľa odhadu verejnoprávnej stanice ZDF vyhrala sociálna demokracia s 25,6 percentami hlasov, na druhom mieste skončili s 24,4 percentami konzervatívci.
  • Odhad stanice ARD ukázal pre SPD 24,9 a pre CDU/CSU 24,7 percenta hlasov.
  • Predbežné konečné výsledky sa očakávajú v noci na pondelok.
Voľby v Nemecku: Kto nahradí Merkelovú? Podľa prvých odhadov vyhrali sociálni demokrati
Zdroj: Reuters

Sociálna demokracia vyhrala podľa prvých odhadov dnešné nemecké parlamentné voľby s 25,6 percentami hlasov. Odhady, ktoré zverejnila krátko po 19:00 verejnoprávna stanice ZDF, na rozdiel od prognóz zverejnených krátko po uzavretí volebných miestností zohľadňujú aj korešpondenčné hlasovanie. Na druhom mieste sa podľa nich umiestnila konzervatívna únia CDU/CSU s 24,4 percenta.

Do parlamentu sa podľa odhadov dostali ešte ďalšie štyri strany. Na treťom mieste skončili Zelení so 14,7 percentami, na štvrtom liberálni slobodní demokrati (FDP) s 11,6 percentami a na piatom protiimigračná Alternatíva pre Nemecko (AfD) s 10,3 percentami hlasov. Do Spolkového snemu sa podľa odhadov dostala ešte postkomunistická strana Ľavica s piatimi percentami hlasov.

Podľa prvých odhadov verejnoprávnej stanice ARD je rozdiel medzi oboma stranami menší. SPD podľa nich získala 24,9 percenta a konzervatívna únia CDU/CSU 24,7 percenta. Pri ostatných stranách sa odhady oboch verejnoprávnych staníc líšia len v ráde desatín percenta.

Veľkosť budúceho Spolkového snemu sa líši kvôli pomerne zložitému systému. Podľa odhadu ARD bude v budúcom nemeckom parlamente 730 poslancov, podľa ZDF ich bude 756.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.