Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.07.2017, 14:00

Trump vo Varšave vyzval Rusko, aby prestalo podporovať nepriateľov Západu

Trump vo Varšave vyzval Rusko, aby prestalo podporovať nepriateľov Západu
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump dnes vo svojom prejave vo Varšave vyzval Rusko, aby prestalo podporovať nepriateľov Západu a režimy nepriateľské voči západným hodnotám a aby sa zapojilo do obrany celej civilizácie.

Trump zdôraznil, že okrem terorizmu čelí západný svet aj ďalším hrozbám v podobe propagandy, finančných zločinov a kybernetických útokov.

Poliakom poďakoval za prijatie amerických vojakov, ktorých označil za symbol záväzku Spojených štátov brániť východnú Európu. Šéfa Bieleho domu a jeho manželku Melanie na námestí Krasińských privítal dlhotrvajúci potlesk a skandovanie "Donald Trump" a "USA".

​Prejav začala Melania Trumpová, ktorá Poliakom poďakovala za vrelé prijatie. Trump potom Poľsko označil za krajinu, ktorá obohatila región, ale prostredníctvom Poliakov žijúcich v USA i Spojené štáty. Podľa Trumpa je Poľsko dušou i srdcom regiónu.

Poľsko označil Trump za "príklad pre všetkých, ktorí chcú slobodu". "Dejiny Poľska sú dejinami národa, ktorý nikdy nestratil nádej, nikdy nebol zlomený a nikdy nezabudol, kým je," uviedol Trump pred pamätníkom Varšavského povstania, ktoré 1. augusta 1944 vypuklo v poľskej metropole okupovanej nacistami.

Všetky členské štáty NATO musia plniť svoje finančné záväzky voči aliancii, zopakoval vo Varšave Trump. Zároveň uistil, že Spojené štáty veria v piaty článok aliančnej zmluvy o tom, že útok na jeden členský štát NATO je útokom na všetkých.

Trump ocenil Poľsko za to, že ako jeden z mála členov Severoatlantickej aliancie odvádza na obranu dohodnuté dve percentá výkonu ekonomiky. Dodal, že tvrdý postoj Washingtonu voči týmto záväzkom sa už prejavil v tom, že na spoločnú obranu pritekajú ďalšie miliardy dolárov, ktoré by štáty bez tlaku zo strany USA na armádu nevydali.

Pred začiatkom prejavu špeciálne prezident USA privítal bývalého vodcu poľského protikomunistického hnutia Solidarita a neskoršieho prezidenta z 90. rokov Lecha Walesu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.