Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.07.2017, 16:46

Spolupráca 12 krajín vrátane Slovenska. Čo si myslia o Trojmorí analytici?

Spolupráca 12 krajín vrátane Slovenska. Čo si myslia o Trojmorí analytici?
Zdroj: TASR/Kancelária prezidenta SR

Summit Trojmoria, ktorý sa koná dnes vo Varšave, vytvoril adekvátnu platformu pre príchod prezidenta USA Donalda Trumpa do regiónu širšej strednej Európy. Pre TASR to uviedol analytik GLOBSEC Policy Institute Tomáš Nagy. Pokiaľ sa však iniciatíva Trojmoria zameriava na ekonomické otázky, ako je budovanie infraštruktúry, teda energetické či dopravné prepojenia, podľa analytika portálu EurActiv.sk Radovana Geista môže byť výhodná pre všetky zapojené krajiny aj pre EÚ ako celok.

Vyše štvrtina rozlohy Únie

"Najvýznamnejším aspektom stretnutia však popritom zostáva vzájomný poľsko-americký vnútropolitický benefit daného stretnutia. Pre vládu vo Varšave je kľúčové prezentovať, že charakter spojenectva s USA je neslabnúci a zároveň, že súčasná vláda vo Varšave je schopná zahraničnopolitických úspechov napriek tomu, že jej politická povesť v Bruseli aj v rámci samotného Poľska je evidentne kontroverzná. Pre prezidenta Trumpa, na strane druhej, poslúžilo stretnutie na artikuláciu trvajúceho charakteru amerických záväzkov ohľadom ich vojenskej prítomnosti na takzvanom východnom krídle Aliancie," tvrdí Nagy.

Taktiež však dodal, že samotná Iniciatíva troch morí je v úvodnej fáze svojej existencie a v tejto chvíli sa nedá hodnoverne predpokladať jej úspech nad úroveň, ktorú predstavujú ďalšie regionálne medzivládne iniciatívy.

"Hlavným spoločným ekonomickým menovateľom členských krajín Iniciatívy naďalej zostáva ich členstvo v EÚ a ekonomické výhody z toho vyplývajúce. Napriek tomu, že predmetné krajiny predstavujú vyše štvrtinu rozlohy EÚ a vyše pätinu obyvateľstva EÚ, ich celková ekonomická sila je na úrovni jednej desatiny HDP Únie," uviedol Nagy.

Zároveň upozornil na to, že iniciatíva je politicky bezproblémová predovšetkým v Poľsku, Rumunsku a Chorvátsku. "V ostatných krajinách má iniciatíva nateraz povesť užitočného fóra na výmenu názorov ohľadom spoločných výziev a záujmov na poli energetiky a rozvoja dopravnej infraštruktúry," uzavrel.

Snaha o politické PR

"Sú náznaky, že minimálne časť poľských predstaviteľov by z nej chcela vytvoriť nejakú "politickú protiváhu" Nemecku či nemecko-francúzskej spolupráci. Také plány sú však iluzórne aj preto, že väčšina z krajín zapojených do iniciatívy by sa postavila proti nim," konštatoval Geist.

Podľa neho sa hostiteľská vláda bude pravdepodobne snažiť využiť summit na "politické PR". "Z toho však ťažko čakať nejaké konkrétne výstupy. V lepšom prípade bude výsledkom dohoda na malých, no konkrétnych projektoch, napríklad v oblasti spomínanej energetickej infraštruktúry," dodal.

Ide už o druhé stretnutie

Summit sa koná na podnet poľského prezidenta Andrzeja Dudu a chorvátskej prezidentky Kolindy Grabarovej-Kitarovičovej. Okrem Slovenska, Poľska a Chorvátska majú svoje zastúpenie na podujatí aj predstavitelia Bulharska, Českej republiky, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Rakúska, Rumunska a Slovinska.

Iniciatíva troch morí predstavuje neformálnu platformu, ktorá podporuje európsky integračný proces. Jej úlohou je posilnenie väzieb najmä na osi sever-juh v regióne širšie vnímanej strednej Európy medzi Baltským, Jadranským a Čiernym morom. Tieto väzby majú tvoriť trvalé základy hospodárskeho rozvoja, najmä v oblasti energetiky, dopravy a digitálnej komunikácie.

Predstavitelia štátov iniciatívy sa po prvý raz stretli 29. septembra 2015 v New Yorku na podnet chorvátskej prezidentky. Schôdzka vo Varšave je druhým formálnym summitom iniciatívy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.