Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.07.2017, 07:34

V Rusku odsúdili hackera za prienik do e-mailových schránok verejných činiteľov

V Rusku odsúdili hackera za prienik do e-mailových schránok verejných činiteľov
Zdroj: Reuters

V Rusku odsúdili na dva roky väzenia hackera Vladimira Anikejeva, ktorý bol obvinený, že prenikol do e-mailových schránok vysokopostavených vládnych činiteľov a niektoré osobné údaje z nich zverejnil. Informovali o tom vo štvrtok ruské médiá.

Podľa tlačovej agentúry TASS bol Anikejev obvinený z neoprávneného prieniku do e-mailovej schránky hovorkyne ruského premiéra Dmitrija Medvedeva, pracovníka kancelárie ruského prezidenta Vladimira Putina a mnohých ďalších.

Anikejeva zadržali v novembri minulého roka, avšak vzhľadom na skutočnosť, že s prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste, súd mu vymeral relatívne mierny trest.

S prihliadnutím na povahu prerokúvanej veci sa proces konal s vylúčením verejnosti, teda bez prítomnosti médií. 

Ruské média uviedli, že Anikejev a jeho skupina kradli osobné údaje z počítačov a iných elektronických zariadení patriacich verejne známym osobám a v niektorých prípadoch s nimi prostredníctvom internetu obchodovali.

Skupina Šaltaj Boltaj (názov je obdobou mena postavičky Humpty Dumpty z anglickej detskej riekanky) má údajne na svedomí prieniky do počítačov vysokopostavených ruských predstaviteľov a známych podnikateľov a pravdepodobne tiež bola súčasťou medzinárodného hackerského hnutia Anonymous.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.