Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.07.2017, 16:13

Amerika zostala v postoji ku klimatickej dohode osamotená

Amerika zostala v postoji ku klimatickej dohode osamotená
Zdroj: Reuters

Rozdielne postoje v otázke realizácie parížskej klimatickej dohody medzi Spojenými štátmi a zvyšnými 19 krajinami sa dostali do záverečného komuniké summitu skupiny G20, ktorý sa dnes končí v nemeckom meste Hamburg.

Štáty okrem USA v ňom podľa agentúry DPA konštatujú, že historickú dohodu chcú "rýchlo" implementovať. Ďalej "berú na vedomie", že Washington od nej odstúpil, zároveň však odmietajú americkú požiadavku opätovne prerokovať dohodu, ktorú považujú za "nezvratnú".

Ako ústretový krok voči administratíve amerického prezidenta Donalda Trumpa bola do komuniké pridaná veta, že Spojené štáty chcú úzko spolupracovať s ďalšími krajinami a pomôcť v "čistejšom a efektívnejšom využívaní fosílnych palív". Táto pasáž patrila medzi obzvlášť sporné, pretože splnenie záverov parížskej klimatickej dohody si v skutočnosti vyžaduje ukončenie používania fosílnych palív.

Uvedená formulácia je podľa informovaných zdrojov len "opisom faktov" a neznamená, že ostatné krajiny G20 po obsahovej stránke akceptovali postoj USA.

Organizácia Greenpeace uvítala skutočnosť, že krajiny ako Turecko a Saudská Arábia odolali tlaku USA. "Je to 19 k jednej," povedal jej predstaviteľ Tobias Münchmeyer. Za negatívum považuje to, že ostatní členovia G20 potvrdili len staré záväzky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.