Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.07.2017, 12:40 Aktualizované dňa 09.07.2017 o 14:40

Mósul je oslobodený. Iracká armáda oslavuje, premiér prišiel zablahoželať vojakom

Irak oznámil víťazstvo nad teroristami zo samozvaného Islamského štátu v Mósule.

Mósul je oslobodený. Iracká armáda oslavuje, premiér prišiel zablahoželať vojakom
Zdroj: Reuters

Do mesta dnes pricestoval premiér Hajdar Abádí, aby vojakom osobne zablahoželal. S odvolaním sa na premiérov úrad o tom informovala agentúra Reuters. Vládne sily dobývali druhé najväčšie mesto Iraku od vlaňajšieho októbra.

Ešte dnes vládne sily s islamistami v mósulskom starom meste zvádzali boje o posledné útočisko džihádistov v západnej časti mesta.

Zdroj: Reuters

"Vrchný veliteľ ozbrojených síl (premiér) Hajdar Abádí pricestoval do oslobodeného mesta Mosul a zagratuloval hrdinským bojovníkom a irackému ľudu k veľkému víťazstvu," uviedol vo vyhlásení premiérov úrad.

Očakáva sa, že Abádí ešte oslobodenie mesta oficiálne oznámi v príhovore k národu.

Aj keď zásahové jednotky irackej polície údajne už vyhlásili svoj cieľ za splnený, v meste stále zostávajú hniezda odporu extrémistov a Mósul stále nie je úplne pod kontrolou.

Mósul je poslednou veľkou baštou IS v Iraku. Extrémisti veľkomesto na severe krajiny obsadili pred zhruba tromi rokmi a vlani v októbri začali vládne jednotky ofenzívu s cieľom dobyť Mósul späť. Zo vzduchu úsilie vlády podporuje medzinárodná koalícia.

Zdroj: Reuters

​Dnes sa nad starým mestom Mósule vznášal dym a v uliciach ležali telá mŕtvych bojovníkov IS, informuje Reuters. Bolo aj počuť občasné prestrelky a niekoľko náletov.

Hovorca irackej armády Jahjá Rasúl štátnej televízii povedal, že 30 islamistov zabili, keď sa pokúšali utiecť cez Tigris. Televízia Al-Irakíja neskôr informovala, že protiteroristické jednotky vyvesili irackú vlajku na nábreží Tigrisu v starom meste po dobytí jednej z mestských častí.

Bez Mósulu pod kontrolou IS v Iraku zostali len prevažne poľnohospodárske a púštne oblasti západne a južne od Mósulu.

Zdroj: Reuters

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.