Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.07.2017, 19:31

Mósul je úplne oslobodený, tvrdí iracký premiér

Mósul je úplne oslobodený, tvrdí iracký premiér
Zdroj: Reuters

Iracký premiér Hajdar Abádí dnes oficiálne oznámil víťazstvo nad militantmi z Islamského štátu v Mósule.

"Oznamujeme víťazstvo zo srdca oslobodeného Mósulu... Porazili sme Dáiš (Islamský štát) našou jednotou," vyhlásil v televíziou prenášanom prejave. "Našou krvou, obeťami a úsilím sme oslobodili Irak, jeho územie a obyvateľov," dodal z malej základne na kraji mósulského Starého mesta.

Boje pokračujú

V nedeľu Abádí prišiel do Mósulu a zablahoželal vojakom k "dosiahnutiu veľkého víťazstva". Ešte aj dnes však prebiehali prudké boje a nie je jasné, či aj poslední militanti boli porazení, uvádza agentúra AP.

Iracké sily, podporované náletmi koalície pod vedením USA, ako aj kurdskými jednotkami péšmarga a šiitskými milíciami, spustili ofenzívu v Mósule 17. októbra 2016. Militantní islamisti mesto obsadili v júni 2014. Stalo sa jedným z centier "kalifátu", ktorý vyhlásili na časti územia Iraku a susednej Sýrie.

Tisíce utečencov 

Od roku 2014 bolo podľa humanitárnych organizácií vyhnaných z Mósulu okolo 900-tisíc ľudí, čo je asi polovica počtu z predvojnového obdobia.

Iracká vláda už v januári oznámila úplné "oslobodenie" východnej časti Mósulu, ale boje na západe mesta boli komplikovanejšie vzhľadom na tamojšie úzke uličky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.