Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.07.2017, 19:31

Mósul je úplne oslobodený, tvrdí iracký premiér

Mósul je úplne oslobodený, tvrdí iracký premiér
Zdroj: Reuters

Iracký premiér Hajdar Abádí dnes oficiálne oznámil víťazstvo nad militantmi z Islamského štátu v Mósule.

"Oznamujeme víťazstvo zo srdca oslobodeného Mósulu... Porazili sme Dáiš (Islamský štát) našou jednotou," vyhlásil v televíziou prenášanom prejave. "Našou krvou, obeťami a úsilím sme oslobodili Irak, jeho územie a obyvateľov," dodal z malej základne na kraji mósulského Starého mesta.

Boje pokračujú

V nedeľu Abádí prišiel do Mósulu a zablahoželal vojakom k "dosiahnutiu veľkého víťazstva". Ešte aj dnes však prebiehali prudké boje a nie je jasné, či aj poslední militanti boli porazení, uvádza agentúra AP.

Iracké sily, podporované náletmi koalície pod vedením USA, ako aj kurdskými jednotkami péšmarga a šiitskými milíciami, spustili ofenzívu v Mósule 17. októbra 2016. Militantní islamisti mesto obsadili v júni 2014. Stalo sa jedným z centier "kalifátu", ktorý vyhlásili na časti územia Iraku a susednej Sýrie.

Tisíce utečencov 

Od roku 2014 bolo podľa humanitárnych organizácií vyhnaných z Mósulu okolo 900-tisíc ľudí, čo je asi polovica počtu z predvojnového obdobia.

Iracká vláda už v januári oznámila úplné "oslobodenie" východnej časti Mósulu, ale boje na západe mesta boli komplikovanejšie vzhľadom na tamojšie úzke uličky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.