Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.07.2017, 19:36

Ruský denník informoval o likvidácii gejov v Čečensku. Zverejnil mená 27 mladých mužov

Ruský denník informoval o likvidácii gejov v Čečensku. Zverejnil mená 27 mladých mužov
Zdroj: Reuters

O poriadny rozruch sa materiálom o údajnej likvidácii najmenej 27 čečenských gejov v noci na 26. januára v dnešnom vydaní postaral ruský denník Novaja gazeta, ktorý správu priniesol s odvolaním sa na vysokopostaveného informátora z čečenských úradov.

Periodikum zverejnilo aj mená 27 mladých mužov, ktorých mali zadržať bez vznesenia žaloby a následne pripraviť o život. Zoznam obetí však podľa denníka nemusí byť konečný, pretože periodikum vie až o 56 obyvateľoch Čečenska zadržaných v rôznom čase, avšak s identickým dátumom úmrtia.

AI správe verí

Medzinárodná organizácia pre ochranu ľudských práv Amnesty International (AI) považuje správu za vierohodnú a požaduje úplné objasnenie prípadu. Bezpečnostné sily nemôžu zabíjať a mučiť len preto, že nosia uniformy, formuloval predstaviteľ AI Denis Krivošejev.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v reakcii uviedol, že obsah správy vzal na vedomie, avšak vzhľadom na anonymitu zdroja sa k nemu nemôže vyjadriť. Ruská ombudsmanka Tatiana Moskaľkovová sa obrátila na vyšetrovateľov aj s ohľadom na zverejnené mená.

O tému sa zaujíma Merkelová

Spomínané noviny, ktoré v uplynulých mesiacoch opakovane informovali o únosoch homosexuálov a ich zneužívaní v Čečensku, však kritizujú zodpovedných za pomalosť, respektíve absenciu objasnenia predmetných prípadov

Kauza prenasledovaných čečenských gejov bola v máji jednou z tém rozhovoru nemeckej kancelárky Angely Merkelovej s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Šéfka nemeckej spolkovej vlády naliehala na najvyššieho ruského predstaviteľa, aby pomohol chrániť práva homosexuálov v Čečensku.

Špeciálne víza

Čečenské úrady v minulosti už odmietli samotnú existenciu homosexuálov v republike. Ruské vedenie nariadilo prešetrenie vznesených podozrení, ktoré však podľa spomínaného denníka čečenskí predstavitelia sabotujú.

V máji pricestoval do Francúzska prvý z čečenských gejov, od júna im Nemecko začalo udeľovať špeciálne víza na základe humanitárnych dôvodov, ktorými sú správy o zatýkaní, zadržiavaní a mučení v kaukazskej republike na juhu Ruskej federácie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.