kadyrov putinReuters
StoryEditor

Ruský denník informoval o likvidácii gejov v Čečensku. Zverejnil mená 27 mladých mužov

10.07.2017, 19:36
Autor:
TASRTASR

O poriadny rozruch sa materiálom o údajnej likvidácii najmenej 27 čečenských gejov v noci na 26. januára v dnešnom vydaní postaral ruský denník Novaja gazeta, ktorý správu priniesol s odvolaním sa na vysokopostaveného informátora z čečenských úradov.

Periodikum zverejnilo aj mená 27 mladých mužov, ktorých mali zadržať bez vznesenia žaloby a následne pripraviť o život. Zoznam obetí však podľa denníka nemusí byť konečný, pretože periodikum vie až o 56 obyvateľoch Čečenska zadržaných v rôznom čase, avšak s identickým dátumom úmrtia.

AI správe verí

Medzinárodná organizácia pre ochranu ľudských práv Amnesty International (AI) považuje správu za vierohodnú a požaduje úplné objasnenie prípadu. Bezpečnostné sily nemôžu zabíjať a mučiť len preto, že nosia uniformy, formuloval predstaviteľ AI Denis Krivošejev.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v reakcii uviedol, že obsah správy vzal na vedomie, avšak vzhľadom na anonymitu zdroja sa k nemu nemôže vyjadriť. Ruská ombudsmanka Tatiana Moskaľkovová sa obrátila na vyšetrovateľov aj s ohľadom na zverejnené mená.

O tému sa zaujíma Merkelová

Spomínané noviny, ktoré v uplynulých mesiacoch opakovane informovali o únosoch homosexuálov a ich zneužívaní v Čečensku, však kritizujú zodpovedných za pomalosť, respektíve absenciu objasnenia predmetných prípadov

Kauza prenasledovaných čečenských gejov bola v máji jednou z tém rozhovoru nemeckej kancelárky Angely Merkelovej s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Šéfka nemeckej spolkovej vlády naliehala na najvyššieho ruského predstaviteľa, aby pomohol chrániť práva homosexuálov v Čečensku.

Špeciálne víza

Čečenské úrady v minulosti už odmietli samotnú existenciu homosexuálov v republike. Ruské vedenie nariadilo prešetrenie vznesených podozrení, ktoré však podľa spomínaného denníka čečenskí predstavitelia sabotujú.

V máji pricestoval do Francúzska prvý z čečenských gejov, od júna im Nemecko začalo udeľovať špeciálne víza na základe humanitárnych dôvodov, ktorými sú správy o zatýkaní, zadržiavaní a mučení v kaukazskej republike na juhu Ruskej federácie.

01 - Modified: 2023-09-17 14:48:36 - Feat.: - Title: Čečenský vládca Ramzan Kadyrov poprel správy o svojej chorobe, zverejnil video 02 - Modified: 2023-08-31 09:57:58 - Feat.: - Title: V Nemecku odsúdili Rusa za prípravu vraždy čečenského opozičníka 03 - Modified: 2023-08-27 12:07:17 - Feat.: - Title: Spojené kráľovstvo zavedie povinné doživotné tresty pre najhorších vrahov 04 - Modified: 2023-08-15 11:21:06 - Feat.: - Title: Lekár pre potešenie zabíjal svojich pacientov. Smrteľnú dávku heroínu mal pichnúť stovkám ľuďom 05 - Modified: 2023-08-08 14:53:17 - Feat.: - Title: Odškodnenie pre diskrimináciu v nemeckej armáde žiada 178 vojakov-homosexuálov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
25. september 2023 21:58