Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.07.2017, 12:06

Islamský štát potvrdil smrť vodcu Bagdádího, oznámila iracká televízia

Islamský štát potvrdil smrť vodcu Bagdádího, oznámila iracká televízia
Zdroj: TASR/AP

Islamský štát potvrdil informáciu, že jeho vodca Abú Bakr Bagdádí je mŕtvy. Uviedla to iracká nezávislá televízia. O smrti Bagdádího informovalo bez dôkazov minulý mesiac Rusko.

O tom, že vodca teroristickej organizácie zomrel, informovalo už v polovici júna ruské ministerstvo obrany. Zabiť ho malo ruské letectvo. ​Informáciu v utorok priniesol portál Iraqi News.

Predstavitelia IS mali údajne krátke vyhlásenie v meste Tal Afar západne od dobytého Mósulu. Oznámili tam smrť svojho vodcu, nepovedali však, kto ho na čele teroristov nahradí. IS v ňom tiež vyzval svojich členov, aby pokračovali v boji o udržanie zvyšných území, ktoré ovládajú.

Voľba nástupcu bude podľa portálu viac ako zložitá, pretože v meste okamžite po vyhlásení prepukol chaos a boje medzi Bagdádího priaznivcami a odporcami. Nasledovalo masívne zatýkanie, islamisti tiež v mestečku vyhlásili zákaz vychádzania.

Iracké úrady podľa serveru nepotvrdili, že by IS v Tal Afare mal akékoľvek vyhlásenia, ale údajne k nemu došlo len deň potom, čo IS zrušil zákaz diskusií o Bagdádího smrti. Každému, kto o skone začal špekulovať, predtým pritom hrozilo päťdesiat rán bičom. Imám blízky Bagdádímu dokonca za to, že počas emotívneho kázania možnosť vodcovej smrti vytiahol, zaplatil životom.

Samozvaný Islamský štát stratil v týchto dňoch svoju poslednú strategickú baštu v Iraku - mesto Mósul, odkiaľ abú Bakr Bagdádí vyhlásil pred tromi rokmi na dobytých územiach v Iraku a Sýrii kalifát.

​Aj dnes ale pokračovali podľa agentúry AP sporadické boje na západnom okraji Starého mesta v Mósule. Agentúra Reuters uviedla, že IS sa podarilo dobyť značnú časť predtým už oslobodenej dediny Imám Gharb na južnom okraji Mósulu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.