Reuters
StoryEditor

Z Ukrajiny tečú miliardy. Americkým lobistom ich vraj posiela aj Porošenkov úrad

14.07.2017, 09:31
Autor:
ČTKČTK

Ukrajinskí politici za posledné tri roky previedli na kontá amerických lobistov dve miliardy dolárov. Tvrdí to ukrajinský spravodajský portál Novoje Vremja. Najaktívnejšia je vraj v tomto smere vodkyňa strany Vlasť a bývalá premiérka Julija Tymošenková a nezaostáva ani kancelária prezidenta Petra Porošenka.

Zamestnávanie lobistov v zámorí pritom ukrajinskí politici skrývajú a pracujú so svojimi americkými kontaktmi prostredníctvom najrôznejších fondov a verejných organizácií, píše ukrajinský server. Uvádza, že svoje informácie čerpá z finančných výkazov amerických lobistických firiem, ktoré sú zo zákona povinné predkladať tieto dokumenty úradom USA.

Dve veľké americké lobistické firmy Wiley Rein a MKW Group napríklad podľa portálu spolupracujú so spoločnosťou Aveiro, ktorá má ukrajinské vedenie, jej sídlom je Belize a účty má v Lotyšsku. Spoločnosť Wiley Rein cez Aveiro sprostredkovala stretnutie členov vedenia strany Vlasť so zahraničným výborom amerického Senátu, píše Novoje Vremja.

Lobisti z firmy Barbour Griffith&Rogers Group (BGR) údajne dostali zákazku od spoločnosti Ukraine Investment Alliаnce, za ktorou stojí zástupca šéfa Porošenkovej kancelárie Dmytro Šymkiv. Predstavitelia BGR sa vraj stretávali aj s nemenovaným "priateľom prezidenta".

Využívanie amerických lobistov bolo časté aj v ére bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča. Platby za svoje služby od Janukovyča dostával podľa amerických a ukrajinských médií i Paul Manafort, ktorý do vlaňajšieho augusta pôsobil ako šéf volebného tímu Donalda Trumpa. Manafort údajne tiež vypracoval strategický plán propagácie režime ruského prezidenta Vladimira Putina na východe i západe Európy a v postsovietskych krajinách.

01 - Modified: 2026-01-01 21:03:41 - Feat.: - Title: Rusko tvrdí, že odovzdalo USA dôkaz o ukrajinskom útoku na sídlo Putina 02 - Modified: 2026-01-01 19:14:00 - Feat.: - Title: Ukrajinské drony zasiahli viaceré energetické a priemyselné ciele v Rusku 03 - Modified: 2026-01-01 17:30:00 - Feat.: - Title: Rusko tvrdí, že USA poskytne dôkazy o ukrajinskom útoku na Putinovu rezidenciu 04 - Modified: 2026-01-01 16:48:21 - Feat.: - Title: Ukrajina oznámila, že zinscenovala smrť veliteľa Ruského dobrovoľníckeho zboru 05 - Modified: 2026-01-01 15:58:23 - Feat.: - Title: Trump odložil o rok zvýšené clá na niektoré druhy nábytku
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. január 2026 01:52